TRÓJMIASTO i KATOWICE - Raport JLL „Hot or not” Analiza popytu na biura w Polsce

 

Trójmiasto

Trójmiasto to niezwykle spolaryzowany rynek. Jest czwartą co do wielkości lokalizacją pod względem podaży biurowej, jednak większość popytu koncentruje się tylko w jednej dzielnicy: Gdańsk Przymorze, gdzie znajdują się dwa duże kompleksy (Olivia Business Centre oraz Alchemia). W 2011 r. sytuacja na rynku wyglądała bardzo podobnie, z tą niewielką tylko różnicą, że biurowiec Alchemia był w budowie, a drugim znaczącym istniejącym kompleksem biurowym był Arkońska Business Park. Jednak miejscem skupiającym większość najemców pozostawał nadal ten sam rejon. Ponadto Skanska planuje niebawem wybudować obiekt w tej dzielnicy. Olivia Business Centre oraz Alchemia mają w planach dalszą rozbudowę swoich inwestycji. 

Trójmiasto 2016 – wolumen transakcji

Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Oprócz tego rejonu, rozwijają się obrzeża gdańskiego centrum, gdzie niedawno powstały takie budynki jak Tryton Business House i C200. W Gdańsku istnieją również inne mikrolokalizacje - Neptun Business Center i Office Island. Poza Gdańskiem najbardziej znaczącym centrum biurowym jest obszar przy ulicy Łużyckiej w Gdyni. Głównymi obiektami w tej okolicy są Łużycka Office Park oraz kompleks biurowy Tensor, w którym znajdują się takie korporacje jak Nordea oraz Sony Pictures Entertainment. Zainteresowaniem cieszy się także teren w pobliżu lotniska w Gdańsku, gdzie zlokalizowany jest duży kompleks biurowy firmy Intel, a siedziby mają także inne, mniejsze przedsiębiorstwa. Rynek trójmiejski rozwija się w bardzo szybkim tempie, a kolejne międzynarodowe firmy, jak ostatnio Swarovski, decydują się na rozpoczęcie działalności w tym regionie.

Trójmiasto 2011                                                              Trójmiasto 2016

       

 Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Katowice

Katowice są największym miastem i stolicą województwa śląskiego. Łączna podaż biur kształtuje się na poziomie około 443 000 m2, co klasyfikuje Katowice na piątej pozycji w rankingu największych rynków w Polsce. Kolejne 33 500 m2 jest w trakcie budowy, z czego więcej niż połowa (18 200 m2) znajduje się w jednym budynku: .KTW I. Aglomeracja, którą zamieszkuje ponad 2 miliony osób, jest uznanym ośrodkiem akademickim i szczyci się znakomitą infrastrukturą, co sprawia, że Katowice charakteryzuje ogromny potencjał. Znaczna część nowego popytu w Katowicach w 2011 r. i w 2016 r. przypadła na biurowce w centrum miasta. Jednak w porównaniu do roku 2011, w 2016 r. pojawiło się kilka nowych lokalizacji biznesowych. W 2011 r. najemcy wybrali przede wszystkim Katowice Business Point (Tauron oraz Grupa Żywiec).

Katowice 2016 – wolumen transakcji

Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Kolejnym miejscem cieszącym się zainteresowaniem było Centrum Francuska - Ruch S.A. oraz KPMG zdecydowały się przenieść tam swoje siedziby. Znaczenie dzielnicy wzrosło również ostatnio dzięki powstaniu kompleksu biurowego A4 Business Park, w którym kluczowymi najemcami są IBM, PKP Cargo oraz Rockwell Automation. W 2016 r. Katowice odnotowały znaczący wzrost liczby nowych lokalizacji biznesowych. Warto podkreślić, że nie tylko budynki oferujące duże powierzchnie, ale także mniejsze biura przyciągają nowe firmy. Do najbardziej instotnych nowych inwestycji należy zaliczyć Silesia Business Park (wybudowany przez Skanska Property Poland) oraz Silesia Star (wykonany przez LC Corp), gdzie swoje siedziby ulokowały Capgemini, PwC oraz Mentor Graphics.

Katowice 2011                                                                Katowice 2016

       

 Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*