Bulwary Wiślane, Port Praski i Q22 to punkty z największym potencjałem zmian na stołecznej mapie

JLL oraz portale Nowa Warszawa i Baza Biur przedstawiają mapę najciekawszych miejsc w Warszawie, które przechodzą metamorfozę. W głosowaniu internautów wygrywają Bulwary Wiślane, Port Praski oraz Q22.

Warszawa, 26 czerwca 2015 r. – Firma doradcza JLL wraz z portalami Nowa Warszawa i Baza Biur przygotowała po raz drugi raport Akupunktura Warszawy - zestawienie najważniejszych stołecznych mikrolokalizacji.

„Warszawa to nie tylko flagowe inwestycje infrastrukturalne i komercyjne, ale również mniejsze, pojedyncze inicjatywy miejskie, prywatne, społeczne. Zarówno wielkie przedsięwzięcia, jak i lokalne projekty budują postrzeganie Warszawy i jej atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów oraz stanowią impuls do rozwoju otoczenia. Akupunktura Warszawy ma na celu identyfikację miejsc, które dzięki zrealizowanym lub toczącym się inwestycjom mogą przyczynić się do rozwoju obszarów miejskich w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym, a tym samym przesądzić o transformacji całego miasta”, wyjaśnia Jan Zombirt, Starszy Analityk Rynku w JLL.

Miejsca, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej, wybrali internauci spośród 30 propozycji wyodrębnionych przez JLL i Nową Warszawę w trzech kategoriach.

Najlepsze przeobrażenie przestrzeni publicznej – Bulwary Wiślane znów na podium

W kategorii „największego przeobrażenia przestrzeni publicznej” brano pod uwagę obszary, które - dzięki zrealizowanej już inwestycji lub inicjatywie – uległy przekształceniu i oddziałują pozytywnie na sąsiednie rejony. W głosowaniu internautów po raz drugi zwyciężyły Bulwary Wiślane (37% głosów), przed Placem Europejskim (21%) i ulicą Świętokrzyską (17%)

Bulwary Wiślane

Pozostałe nominacje to: ul. Próżna, Skwer Wolnego Słowa, Port Czerniakowski, Plac Powstańców Warszawy, ul. Targowa, Plac Małachowskiego i Plac Przed Zodiakiem.

 

Port Praski jako obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto

Druga kategoria wskazywała obszary, które po trwających w nich przeobrażeniach będą miały największy – pozytywny – wpływ na Warszawę. Zdecydowanie zwyciężył Port Praski z 56% głosów, przed Kampusem Politechniki Warszawskiej (12%) i Żoliborzem Przemysłowym (10%).

Port Praski

Inne mikrolokalizacje nominowane w zestawieniu to Miasteczko Wilanów, Łuk Siekierkowski, Odolany, Zielona Białołęka, Chrzanów, Rejon pod Stocznią i Zawady.

„Ponowne zwycięstwo Bulwarów Wiślanych i Portu Praskiego pokazuje, że to właśnie zmiany dokonywane w tych lokalizacjach są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców Warszawy. Duże zainteresowanie plebiscytem pokazuje także, że warszawiakom zależy na poprawie jakości przestrzeni publicznych. Doceniane są te inwestycje, które w największym stopniu przyczyniają się do pozytywnych zmian w wizerunku miasta”, dodaje Jan Zombirt.

Q22 – najbardziej miastotwórcza inwestycja komercyjna w Śródmieściu

W trzeciej kategorii internauci wybierali inwestycję komercyjną w Śródmieściu, która będzie miała największy wpływ na miasto, tkankę miejską, otoczenie. Najwyższe miejsce na podium zajął budynek biurowy Q22 przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Następne projekty w rankingu to The Tides (22% głosów), biurowiec powstający na terenach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz Centrum Marszałkowska (15%), realizowane w miejscu wyburzonego już Domu Towarowego Sezam.

Q22

W tej kategorii nominowane były również: Plac Zamkowy – Business with Heritage, Astoria, Cedet, Hotel Europejski, Gdański Business Centre, Nowy Świat 2.0 oraz Carpathia Office House.

Tomasz Reich, Redaktor Naczelny portalu Nowa Warszawa, podsumowuje: „Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w projekt i wskazanie swoich typów w plebiscycie Akupunktura Warszawy. Mieszkańcy miasta coraz większą wagę przywiązują do jakości przestrzeni publicznej i wiedzą, że nie tylko wielkie inwestycje mają wpływ na miasto – i to widać w naszym badaniu. Tempo zmian w Warszawie jest ogromne, a kierunek tej metamorfozy zależy również od współpracy pomiędzy władzami, inwestorami, organizacjami pożytku publicznego a mieszkańcami”.

Partnerami plebiscytu są: Baza Biur, Bryła, Centrum Łowicka, Eurobuild CEE, Moje Powiśle, Radio Kampus, Stolica oraz Twoja Praga.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*