Zamieszkany przez ok. 762 000 mieszkańców, w tym także niemal 160 000 studentów, Kraków jest drugim najbardziej wpływowym oraz dynamicznym centrum biznesowym w Polsce, charakteryzującym się silną gospodarką napędzaną przez wiedzę i innowacje. Znaczenie gospodarcze miasta jest jeszcze większe ze względu na sytuację demograficzną w regionie (ok. 9 milionów osób mieszkających w promieniu 100 kilometrów) oraz znakomitą komunikację zapewnioną przez sieć tras międzynarodowych (E77, E40), port lotniczy Kraków-Balice (drugi największy w Polsce) oraz rozbudowaną sieć transportu kolejowego (podróż pociągiem z Krakowa do Warszawy zajmuje mniej niż dwie i pół godziny).
Kraków jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby firm oraz zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu zarówno w Polsce jak i całym regionie CEE. W rankingu Tholons „2016 Top Outsourcing Destinations”, miasto znalazło się na 9-tej pozycji na świecie wśród najlepszych lokalizacji dla inwestycji z tego sektora. Z tego względu, w Krakowie działa wiele organizacji oraz izb handlowych (np. ABSL, ASPIRE, Amerykańska Izba Handlowa, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Nordichouse).
Kraków jest drugim największym centrum edukacyjnym w Polsce. W mieście znajduje wiele znanych instytucji szkolnictwa wyższego, w tym m. in. Uniwersytet Jagielloński (najstarszy uniwersytet w Polsce) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Do najważniejszych czynników przyciągających inwestorów do Krakowa można zaliczyć mnogość branżowo ukierunkowanych jednostek badawczych oraz klastrów biznesowo-naukowych zorientowanych w zakresie biotechnologii, IT oraz prac badawczo-rozwojowych.
Do przykładów znaczącej poprawy infrastruktury w Krakowie w ciągu ostatnich lat można zaliczyć m. in. rozbudowę terminalu pasażerskiego na lotnisku w Balicach (możliwość obsługi nawet 8 milionów pasażerów rocznie), uruchomienie trasy kolejowej Kraków-Balice jako części powstającej Szybkiej Kolei Miejskiej (do centrum Krakowa można obecnie dotrzeć w 17 minut) oraz budowę sieci czterech obwodnic (w takcie realizacji).
Ze względu na swój historyczny oraz kulturowy dorobek, Kraków znalazł się na liście UNESCO jako jedno z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji na świecie. Co więcej, w 2000 roku miasto otrzymało honorowy tytuł Europejskiego Miasta Kultury oraz w 2013 roku tytuł Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenia medialne organizowane w mieście oraz dostępne atrakcje kulturalne i rozrywkowe przyciągają do Krakowa rocznie ponad 9 milionów turystów. Dodatkowo, dzięki otwarciu Centrum Kongresowego ICE Kraków (36 000 mkw. powierzchni konferencyjnej) oraz TAURON Areny Kraków (największa w Polsce arena oraz jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowo-widowiskowych na świecie), Kraków umacnia pozycję ważnej europejskiej lokalizacji dla sektora MICE (turystyki biznesowej).
Z zasobami sięgającymi 736 500 mkw. Kraków jest największym poza Warszawą rynkiem biurowym w Polsce. Dzięki dużej aktywności deweloperskiej, Kraków prawdopodobnie przekroczy granicę 1 miliona mkw. biur w 2018 r. W budowie znajduje się 183 000 mkw. wysokiej jakości powierzchni biurowej, co odpowiada wolumenowi w Madrycie. W 2016 roku rozpocznie się realizacja kolejnych 85 000 mkw., które trafią na rynek pod koniec 2017. Tym samym, w latach 2016-2017 krakowski rynek urośnie o odpowiednio 117 000 mkw. oraz 127 000 mkw. Około 1/3 powierzchni w budowie jest zabezpieczona umowami przednajmu, co jest charakterystyczne dla rynków o niskim poziomie pustostanów. Nowa podaż zasili w głównej mierze rejony poza ścisłym centrum miasta w formie rozbudowy istniejących parków biurowych (np. Bonarka for Business, DOT Office, Enterprise Park, Jasnogórska), a także nowych kompleksów (np. Equal, O3 Business Campus, CH2M Center).