Craft z systemem SmartScore

Powstający w Katowicach biurowiec Craft należący do Ghelamco, jako pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej otrzyma prestiżowy certyfikat SmartScore, będący potwierdzeniem wysokiego standardu inteligentnych rozwiązań w budynkach biurowych i ich pozycji na tle innych obiektów. Dodatkowo biurowiec jako pierwszy w Katowicach zostanie też oceniony pod względem zaawansowania technologicznego przez zespół certyfikujący w systemie WiredScore. JLL jest wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację budynku.

Certyfikat SmartScore to wciąż jeszcze nowość na polskim rynku nieruchomości biurowych, a pierwszym deweloperem w kraju, który zaczął w nim certyfikować swoje biurowce, jest Ghelamco. Został wypracowany w 2021 roku przez amerykańską firmę WiredScore w celu oceny budynków pod względem funkcjonalności dla użytkowników oraz stopnia cyfryzacji. Z przedsiębiorstwem współpracowali przy projekcie właściciele i użytkownicy najbardziej zaawansowanych technologicznie biurowców na świecie. System pozwala ocenić standardy inteligentnych budynków oraz wskazać, jak na tle innych obiektów wypadają certyfikowane nieruchomości.

„Nasze inwestycje od zawsze idą w parze z zaawansowanym zapleczem technologicznym, wysokim komfortem użytkowania i pionierskimi rozwiązaniami. System certyfikacji SmartScore, choć pojawił się na polskim rynku stosunkowo niedawno, nie jest dla nas nowością. W ubiegłym roku certyfikowaliśmy nasz warszawski wieżowiec The Bridge, a jego funkcjonalności zostały ocenione na najwyższym poziomie platynowym. Naszymi znakami rozpoznawczymi są innowacyjność i proekologiczność. Zależy nam, aby autorskie rozwiązania Ghelamco, takie jak system Signal OS były dostępne dla najemców z różnych części kraju. Jesteśmy dumni, że możemy jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej certyfikować regionalne inwestycje w systemie SmartScore oraz pierwsi w Katowicach ubiegać się o certyfikat WiredScore, zapewniając lokalnym użytkownikom najwyższy komfort”, mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

„ESG i rozwiązania smart to integralne części naszej działalności. Osiągamy sukcesy na tych polach, dzięki połączeniu naszej pasji do nowych technologii z troską o społeczeństwo i użytkowników naszych budynków. To właśnie ludzie – użytkownicy naszych obiektów, motywują nas do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań i wdrażania ich na coraz wyższym poziomie. Dzięki certyfikacji SmartScore i WiredScore wszyscy najemcy oraz użytkownicy naszych projektów realizowanych w regionach będą mieli pewność, że ich budynek spełnia najwyższe standardy technologiczne”, dodaje Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Podczas certyfikacji regionalnych biurowców zostaną przeanalizowane rozwiązania w odniesieniu do dwóch głównych kryteriów. Jako pierwsze zostaną zbadane technologie funkcjonalne, mające wpływ na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. W kolejnym etapie zespół certyfikujący podda ocenie fundamenty techniczne, takie jak łączność cyfrowa, zarządzanie i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Craft – nowa jakość w regionach

Katowice należą do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce. Ekspansja sektora biznesowego jest zauważalna również na rynku wynajmu powierzchni biurowych. W sercu Śląska już teraz powstaje niemal tyle biur, ile w Warszawie. Kolejnym krokiem dla rozwoju regionalnych centrów biznesowych jest rozwój zaplecza technologicznego oraz wprowadzenie międzynarodowej, potwierdzającej jakość certyfikacji.

Najnowsza inwestycja Ghelamco w regionie, czyli Craft, jako pierwsza w Katowicach będzie certyfikowana w systemie WiredScore. Katowice wyróżnią się także wśród innych ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej, będąc pierwszym regionem z certyfikacją SmartScore. To już kolejny budynek dewelopera, który jest doceniany na arenie międzynarodowej. W 2022 roku warszawski wieżowiec The Bridge jako pierwszy, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymał certyfikat SmartScore na poziomie platynowym, otrzymując maksymalną punktację.

Liczący 13 pięter Craft to proekologiczny budynek o industrialnym charakterze, położony w samym sercu Katowic, obok centrum handlowego Silesia City Center. Jego dynamiczna bryła o tarasowym układzie będzie stanowić charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie miasta. Craft zaoferuje najemcom 26 700 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Nieszablonowa konstrukcja zapewni sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu obiektu, zapewniając wyjątkowy widok na panoramę miasta. Ponadto w biurowcu znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami. Dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

Jak wszystkie inwestycje Ghelamco, Craft będzie certyfikowany również w systemie BREEAM oraz WELL, świadczącymi o poziomie komfortu użytkowania budynku oraz stopniu oddziaływania na środowisko. Biurowiec zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*