Czy architektura i muzyka idą w parze?

Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano projekt biurowy z obecnie najgorętszym adresem w Warszawie, przy skrzyżowaniu ul. Towarowej z ul. Kolejową. Będzie to wyjątkowy budynek pod wieloma względami. Jednak to, o czym należy powiedzieć już na samym początku, to że posiada on nietuzinkową koncepcję architektoniczną oraz marketingową, opartą na muzyce jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów. Zapraszamy w podróż po VIBE.

VIBE – tak nazywa się nowy projekt, którego budowa rozpoczęła się w samym sercu biznesowego centrum Warszawy, na Woli. Kompleks stanowić będą dwa niezależne budynki. Pierwszy z nich, 11-piętrowy budynek narożny u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, zostanie oddany do użytku jako pierwszy w I kw. 2024 roku i zaoferuje 15 tys. mkw. powierzchni najmu. W drugim etapie inwestycji, planowanym na koniec 2025 r., powstanie 95 m wieża, sąsiadująca ze zrealizowanym kompleksem The Warsaw HUB.

– Jako rynkowy lider i innowator, zawsze staramy się zaskakiwać nowymi pomysłami i świeżym spojrzeniem na nieruchomości, wyznaczając przy tym trendy i inspirując całą branżę. Nie inaczej jest i tym razem. VIBE to projekt wyjątkowy, bo jako pierwszy budynek biurowy w Polsce otrzyma swoją własną identyfikację dźwiękową. To także kolejny akord dopełniający biznesowe centrum stolicy, które jako Ghelamco stworzyliśmy na przestrzeni ostatnich lat w rejonie ronda Daszyńskiego, i które stale rozwijamy – mówi dyrektor handlowy i rozwoju dewelopera.

Budynek z muzyczną tożsamością

Nazwa projektu – VIBE – to odwołanie do energicznego i wielkomiejskiego klimatu, który ma w nim panować. Po raz pierwszy w Polsce, budynek otrzyma własną, specjalnie dla niego skomponowaną audiosferę, która nada mu niepowtarzalny i osobliwy charakter, wybrzmiewający również w jego wnętrzach.

– Stworzyliśmy coś wyjątkowego, połączyliśmy ze sobą różne światy: nieruchomości, muzyki, architektury i marketingu, które razem dały niezwykły efekt. Realizujemy budynek, który otrzyma swoją własną audiosferę, a także powiązaną z nią identyfikację wizualną i inspirowaną nimi architekturę. Muzyka stanie się motywem przewodnim tego projektu, który będzie komunikowany właśnie poprzez dźwięk – podkreśla deweloper – Przestrzeń, w której pracujemy, ma wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Starannie skomponowana linia dźwiękowa kompleksu biurowego VIBE podkreśli jego DNA, przyciągając najemców, dla których liczy się nieszablonowość, kreatywność, innowacyjność. Nasz nowy projekt zaoferuje unikatowy klimat, którego nie znajdziemy w żadnym innym biurowcu w Warszawie – zapowiada.

Do projektu zaproszeni zostali najlepsi specjaliści z branży kreatywnej i muzycznej, którzy wsparli w tym procesie zespół dewelopera.

– Identyfikacja VIBE to nie tylko soniczne logo dla nowej inwestycji. Naszą ambicją było zaprojektowanie wyjątkowej audiosfery budynku i całego zestawu doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć odwiedzającym. Wykorzystaliśmy szereg mediów: od grafiki 3D po motion design, parametrykę i sound design, do tego by stworzyć immersyjną i elastyczną platformę, która w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku – tłumaczy art director współpracującego studia kreatywnego. – Projekt tego brandingu, a w szczególności współpraca z kompozytorem odpowiedzialnym za sound design VIBE, był dla nas nowym i inspirującym doświadczeniem. Jako studio jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy realizować tak innowacyjne i odważne projekty – dodaje.

Do skomponowania audiosfery VIBE’a, która stanie się symbolem nowej inwestycji, zaproszony został znany polski kompozytor, producent i sound designer, będący laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Fryderyka w 2022 roku. Jest m.in. twórcą muzyki filmowej, stale współpracującym z największymi platformami, takimi jak Netflix i HBO. Stworzył muzykę dla szeregu polskich artystów, w tym m.in. dla Julii Wieniawy, Tymka czy zespołu Kwiat Jabłoni.

– Stworzenie identyfikacji dźwiękowej budynku to jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań z jakim miałem dotychczas okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem. Komponowanie muzyki ma pewne wspólne punkty z architekturą – jest poszukiwaniem symetrii, pasujących do siebie form i struktur. Dodatkowo współczesna architektura bardzo mocno myśli o człowieku i o tym, żeby dobrze się w niej czuł. A muzyka na pewno potrafi być świetnym dopełnieniem tej przestrzeni – przyznaje kompozytor i sound designer.

Od dźwięku do architektury

Tym, co dodatkowo wyróżnia VIBE, był proces jego projektowania. – Najpierw powstały bryły obu budynków, mające stanowić kontynuację pierzei ulicy Towarowej, którą deweloper zapoczątkował kompleksem The Warsaw HUB. Jednak już architektura wnętrz i wygląd elewacji powstawały z udziałem dewelopera i agencji kreatywnej, którzy zainspirowali nas swoim pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną dla tej inwestycji. Dzięki temu uzyskaliśmy projekt na wskroś wielkomiejski i nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze, dzięki nawiązaniom do industrialnej przeszłości i architektury Woli – wyjaśnia główny architekt i członek zarządu w pracowni, która zaprojektowała VIBE.

Na całość kompleksu składać się będzie również obszerny, ogólnodostępny skwer miejski z pasażem między budynkami i wolnostojącym pawilonem. – Jego projekt jest elementem osobnego opracowania, wciąż nad nim pracujemy. Będzie to zielona enklawa, która na pewno stanie się miejscem wyciszenia i odpoczynku dla mieszkańców Warszawy i pracowników okolicznych biurowców – zapowiada deweloper.

W duchu ESG

VIBE został zaprojektowany zgodnie ze strategią ESG. Kompleks certyfikowany będzie m.in. w systemach Well, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinum oraz Outstanding.

W trosce o zdrowie i komfort pracy użytkowników, wnętrza VIBE wyposażone zostaną w rozwiązania antypandemiczne, opracowane przez dewelopera wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Promienie UV zdezynfekują przestrzeń wind oraz systemy wentylacji. Przyszli użytkownicy kompleksu liczyć też będą mogli m.in. na automatyczne i bezdotykowe przywoływanie wind i otwieranie bramek, rezerwacje pomieszczeń biurowych i miejsc parkingowych czy wirtualną recepcję, obsługiwane z poziomu aplikacji mobilnej. Monitorowanie stanu budynków w czasie rzeczywistym w celu zapewnienia optymalnego środowiska pracy możliwe będzie dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu BEMS. Z kolei opracowany przez dewelopera Signal OS zintegruje wszystkie systemy budynkowe w jeden analityczny, który w czasie rzeczywistym monitoruje, gromadzi i ocenia dane z całego budynku w celu usprawnienia jego funkcjonowania.

Kompleks VIBE wyposażony zostanie także w rozbudowaną infrastrukturę przyjazną właścicielom jednośladów. Na rowerzystów i posiadaczy skuterów czekać będzie oddzielny wjazd, miejsca parkingowe, szafki oraz prysznice, a także ładowarki dla rowerów i hulajnóg elektrycznych oraz stacje naprawcze.

VIBE docelowo zasilany będzie w 100% czystą energią, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Będzie to możliwe dzięki ogłoszonemu przez dewelopera w maju tego roku programowi budowy farm fotowoltaicznych, które pozwolą mu osiągnąć do 2025 roku neutralność energetyczną.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*