Czynsze w biurowej Warszawie pójdą w górę

Według najnowszego raportu JLL, ograniczona podaż powierzchni biurowej będzie źródłem ponadprzeciętnego wzrostu czynszów na takich europejskich rynkach biurowych jak Amsterdam, Stuttgart i Sztokholm. W pierwszej dziesiątce takich lokalizacji znajduje się również Warszawa (miejsce dziewiąte). Największy skok z regionu Europy Środkowo – Wschodniej będzie dotyczył Pragi.

 Według raportu European Office Rental Growth Hotspots 2018, w ciągu dwóch lat najwyższy wzrost czynszów zanotuje Amsterdam, Stuttgart, Sztokholm, Monachium, Praga, Dublin, Edynburg, Barcelona, Warszawa oraz Utrecht.

 Warszawa – centrum czynszową górą

 Na stołecznym rynku najwyższych wzrostów możemy spodziewać się na terenie Centralnego Obszaru Biznesu oraz w Zachodnim Centrum, gdzie aktualny wskaźnik pustostanów utrzymuje się na poziomie 4,3% w porównaniu do 10,8%, jaki notuje cały warszawski rynek biurowy.

Tomasz Puch

Ograniczona obecnie nowa podaż w połączeniu z rosnącymi kosztami budowy i pracy, czy cenami gruntów, będzie generować wzrost stawek czynszowych. Tym bardziej, że 2017 rok był czasem biurowych rekordów w stolicy – absorpcja wyniosła aż 360 tys. mkw. w stosunku do 275 tys. mkw. nowej podaży, jaka została dostarczona na warszawski rynek. To ciekawy sygnał dla inwestorów poszukujących atrakcyjnych opcji dla rozwoju portfela.

Tomasz Puch

Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Jak wynika z analiz JLL, lata 2019 – 2020 powinny ustabilizować sytuację w centrum Warszawy.

Mateusz Polkowski

Warto jednak zauważyć, że ze względu na małą ilość powierzchni w budowie w pozacentralnych lokalizacjach stolicy, także tam możemy spodziewać się wzrostu czynszów. Szczególnie będzie to dotyczyć nowych budynków oraz projektów już istniejących, świetnie zlokalizowanych oraz charakteryzujących się wysokim standardem. Co ważne, podobny trend obserwujemy również poza stolicą. Najlepszym przykładem są Katowice i Poznań, które już odnotowały wzrost stawek ze względu na niską dostępność nowych produktów biurowych. Nie spodziewamy się jednak, aby w dłuższej perspektywie czasowej przełożyło się to negatywnie na atrakcyjność polskiego rynku biurowego, który nadal będzie konkurencyjny kosztowo w porównaniu do chociażby krajów Europy Zachodniej.

Mateusz Polkowski

Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Ustalenia raportu JLL opierają się na tzw. wskaźniku wrażliwości podaży JLL (JLL’s Supply Sensitivity Index), który od 20 lat jest badany w 35 europejskich miastach, a który analizuje związek między podażą a efektywnym wzrostem czynszów w ujęciu netto.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*