Europa Środkowo – Wschodnia rejestruje bardzo dobre wyniki na rynku inwestycyjnym

W okresie od I do III kw. 2015 r. w regionie sfinalizowano transakcje o łącznej wartości ok. 5,5 mld euro

Warszawa, Praga, Budapeszt, Bukareszt, Bratysława, Belgrad, 5 października 2015 r. - Międzynarodowa firma doradcza JLL przedstawia wstępne podsumowanie wartości transakcji inwestycyjnych zawartych w okresie od I do III kwartału 2015 r. na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Latem odnotowano znaczący wzrost aktywności w całej Europie Środkowo-Wschodniej, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki transakcyjne. Według wstępnych szacunków, w samym tylko III kw. 2015 r. łączny wolumen umów kupna/sprzedaży nieruchomości w regionie przekroczył 2,8 mld euro. Wynik ten obrazuje jeden z najlepszych trzecich kwartałów w historii rynku i jest tylko nieznacznie niższy od rekordowego wyniku z 2007 roku. W rezultacie, według wstępnych szacunków JLL, wolumen transakcji inwestycyjnych zrealizowanych od początku roku do końca września wyniósł ponad 5,5 mld euro, co stanowi 22% wzrost rok do roku.

Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, komentuje: „Ostatni kwartał roku jest szczególnie intensywny dla doradców inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę umowy w procesie negocjacji, przewidujemy, że wartość transakcji w regionie ma szansę sięgnąć nawet 8 mld euro na koniec roku. Jeśli do tego dojdzie, 2015 zakończy się najlepszym wynikiem od czasu spowolnienia gospodarczego i trzecim najwyższym rezultatem w ciągu ostatnich 12 lat".

Czechy prowadzą aktualnie pod względem wartości transakcji inwestycyjnych z 43% udziałem w ogólnym regionalnym wolumenie. Następna jest Polska – 28% i Rumunia - 11%.

Szacunkowa wartość transakcji inwestycyjnych w okresie I – III kw. 2015 r. w Europie Środkowo – Wschodniej


Źródło: JLL, październik 2015 (*dane wstępne)

Z analiz JLL wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów biurowych w Warszawie i Pradze kształtują się na poziomie 5.75 – 6.00%. W pozostałych segmentach rynku stopy kapitalizacji dla wiodących nieruchomości handlowych wynoszą 5.00 - 5.25%, a w przypadku magazynowych 6,50 - 6,75%.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*