Finalny certyfikat BREEAM dla JLL

Biuro firmy doradczej JLL w Warsaw Spire otrzymało prestiżowy ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym.

„Zdecydowaliśmy się na certyfikację naszego biura ponieważ dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój są elementami kultury korporacyjnej JLL w Polsce i na świecie”, informuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

Proces certyfikacji rozpoczął się na etapie projektowania powierzchni.

„Już na etapie projektowania naszego nowego biura określiliśmy zarówno preferowane rozwiązania technologiczne, i ustaliliśmy takie szczegóły jak na przykład typ stosowanych wykładzin i innych materiałów wykończeniowych. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom i procedurom biuro JLL – jako pierwsze w Polsce – uzyskało certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym”, wyjaśnia Regina Gul, Starszy Kierownik Projektu, BREEAM Assessor, BREEAM In-Use Auditor, JLL, odpowiedzialna za certyfikację.

W biurze JLL wdrożono szereg rozwiązań sprzyjających oszczędnościom energii elektrycznej przy jednoczesnej dbałości o komfort użytkownika. Na powierzchni zamontowano punktowe oświetlenie LED oraz nowoczesne, energooszczędne świetlówki, ze statecznikami elektronicznymi, dzięki czemu sztuczne światło nie jest męczące dla wzroku. Wprowadzono oświetlenie strefowe z możliwość włączania/ wyłączania oświetlenia w danej strefie – osobno dla przestrzeni komunikacyjnych, osobno dla biurek umieszczonych wzdłuż fasady, osobno dla biurek umieszczonych w większej odległości od okien. Wszystkie miejsca pracy zlokalizowane są przy przeszklonej elewacji, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do światła dziennego i ładny widok. W ten sposób pracownicy lepiej odpoczywają od pracy przy komputerze. Użytkownicy mają również bezpośrednią kontrolę nad nasłonecznieniem swojej części biura poprzez zastosowanie żaluzji elektrycznych. Szeroki dostęp do światła naturalnego sprzyja również oszczędnościom energii elektrycznej.

Powierzchnie zajmowane przez JLL mają liczniki energii elektrycznej umieszczone na każdej zajmowanej przez firmę kondygnacji, o zdalnym odczycie, co umożliwia bieżącą kontrolę zużycia.

W celu zwiększenia komfortu użytkowników biura nawiewana jest również większa niż normatywna ilość powietrza wentylacyjnego na osobę – zgodnie z zaleceniami certyfikacji BREEAM. Pracownicy mają możliwość regulacji klimatyzacji i temperatury w swojej strefie oraz dostosowania jej do swoich potrzeb.

W biurze zastosowano materiały wykończeniowe – tapety, farby, lakiery, kleje – o niskiej zawartości szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych, spełniające rygorystyczne normy europejskie.

Na powierzchni obowiązuje pełna segregacja odpadów, nie ma koszy na śmieci pod biurkami, jedynie specjalne pojemniki na rożne typy odpadów zlokalizowane w wybranych miejscach w biurze. Nie używa się również plastikowych butelek do wody – ani dla gości, ani dla pracowników.

 „W procesie certyfikacji brano pod uwagę zarówno specyfikę powierzchni biurowej, jak również elementy związane z budynkiem. Warsaw Spire cechuje znakomita lokalizacja z szerokim dostępem do środków transportu miejskiego, rozwinięte zaplecze usługowe, szereg udogodnień dla rowerzystów, jak również proekologiczne rozwiązania technologiczne”, dodaje Regina Gul.

Autorami koncepcji aranżacji wnętrz oraz wykonawcą prac budowlanych była firma Tétris, spółka z grupy JLL.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*