JLL doradcą w obszarze nieruchomości i niezależnym doradą finansowym przy pierwszej ofercie publicznej (IPO) spółki Griffin Premium RE..

13 kwietnia br. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowała spółka Griffin Premium RE..(GPRE). Międzynarodowa firma doradcza JLL pełniła w procesie pierwszej oferty publicznej (IPO) funkcję niezależnego doradcy finansowego i doradcy w zakresie nieruchomości. JLL współpracowało przy IPO z Bankiem Zachodnim WBK S.A. i Joh. Berenberg, Gossler & Co. KG - globalnymi koordynatorami i prowadzącymi księgę popytu, oraz Domem Maklerskim BOŚ S.A. – współmenedżerem oferty.

GPRE jest spółką wyodrębnioną w ramach Griffin Real Estate, wiodącego inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka ta będzie funkcjonowała na polskim rynku w formule REIT. Tym samym jest to pierwszy REIT notowany na warszawskiej GPW. Oferta publiczna Griffin stanowi największe IPO na GPW od grudnia 2013 r. Griffin Premium RE.. powstała w oparciu o holenderskie przepisy prawa handlowego, niemniej spółka zamierza operować na polskim rynku na podstawie przepisów przygotowywanej obecnie przez polski rząd ustawy o spółkach REIT. Zgodnie z zapowiedziami ustawa zostanie uchwalona w tym roku, a wejdzie w życie w 2018, co zezwoli na utworzenie w Polsce REITów i tym samym nowej klasy aktywów w branży nieruchomości.

GPRE dysponuje portfelem inwestycyjnym, w skład którego wchodzi dziewięć nieruchomości w największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi, o łącznej powierzchni najmu ponad 170 000 mkw. W portfelu znajdują się m.in. warszawska Hala Koszyki, wrocławski dom towarowy Renoma i Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie. Na koniec 2016 r., przed wstępnie uzgodnionym nabyciem przez GPRE dodatkowych nieruchomości już po pierwszej ofercie publicznej, łączna wartość posiadanego przez spółkę portfolio wyniosła ok. 514 mln euro.

Całkowita wartość przeprowadzonej oferty publicznej wyniosła ponad 508 mln zł. (ok. 118 mln euro), co przełożyło się na kapitalizację rynkową spółki na poziomie 890 mln zł. (ok. 206 mln euro). Transakcja została przeprowadzona w postaci oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych oraz oferty prywatnej do międzynarodowego inwestora instytucjonalnego. Przedmiotem oferty było 66,9 mln akcji istniejących sprzedawanych przez akcjonariuszy oraz 22,2 mln akcji nowo emitowanych, z których wpływy mają sfinansować nabycie nowych nieruchomości (zabezpieczonych do zakupu jeszcze przed IPO). Akcjonariat rozproszony spółki po IPO to ok. 57%. W drodze budowy księgi popytu cena akcji została ustalona na poziomie 5,70 zł.

W procesie udział wziął międzynarodowy zespół JLL, w którego składzie pracowali eksperci JLL z Warszawy oraz JLL Corporate Finance z Londynu, Była to druga  na przestrzeni półtora roku transakcja Griffin Real Estate przeprowadzona przy wsparciu JLL, po sprzedaży kontrolnego pakietu akcji spółki Echo Polska Properties do Redefine i jednocześnie pierwsza, w której JLL działał jako niezależny doradca finansowy w kontekście pierwszej oferty publicznej (IPO).

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*