Jones Lang LaSalle rozpoczyna certyfikację LEED Core & Shell dla projektowanego budynku biurowo-usługowego Nowy Świat BIS w Warszawie

Warszawa, 4 października 2012 – Zespół Ekspertów ds. akredytacji LEED budynków biurowych Jones Lang LaSalle rozpoczął certyfikację LEED w kategorii „Core & Shell" 2009 dla nowo-projektowanego obiektu biurowo-usługowego Centrum Bankowo - Finansowe „Nowy Świat BIS", zlokalizowanego przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie. W procesie nadawania certyfikatu będą brane pod uwagę takie aspekty inwestycji jak m.in.: efektywność energetyczna budynku i obsługujących go instalacji, jakość powietrza wewnątrz budynku, użycie ekologicznych materiałów budowlanych, ograniczenie zużycia wody pitnej czy też doskonała lokalizacja umożliwiająca łatwy dostęp do środków transportu miejskiego.

Podjęcie działań w kierunku pozyskania potwierdzenia uzyskania certyfikatu LEED dla obiektu „Nowy Świat BIS" to kolejny dowód na rosnące znaczenie rozwiązań z obszaru tzw. „zielonej polityki", zarówno wśród właścicieli nieruchomości, jak i potencjalnych najemców powierzchni biurowych. Jak wynika z tegorocznego raportu Jones Lang LaSalle "Going Green in Eastern Europe", ok. 670 000 mkw. istniejących powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej posiada certyfikaty w zakresie budownictwa zrównoważonego. Rozwiązania sprzyjające środowisku wpisują się również w strategie rozwoju dla inwestycji planowanych do oddania w latach 2012 - 2014. Liderem w tym obszarze pozostaje Warszawa. Jak wynika z raportu Jones Lang LaSalle, ok. 400 000 mkw. warszawskich powierzchni biurowych (17 obiektów) będzie w najbliższych latach ubiegać się o miano tzw. zielonego budynku.

Regina Gul, Senior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami Jones Lang LaSalle, LEED Accredited Professional i BREEAM Assessor, komentuje: „Uzyskiwanie różnych typów certyfikacji to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów na podkreślenie zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zgodzie z zasadami tzw. zrównoważonego budownictwa. Warto podkreślić również drugi, ekonomiczny wymiar certyfikacji nieruchomości. Wyróżnione budynki cechuje wyższy wskaźnik powierzchni wynajętej. Właścicielom takich obiektów jest również łatwiej zbudować portfolio najemców złożone z silnych, rozpoznawalnych marek, dla których dbałość o środowisko naturalne jest szczególnym elementem kultury organizacyjnej. To z kolei przekłada się na wyższą wartość nieruchomości, które postrzegane są jako pewniejsze inwestycje. Jak wynika z szacunków Jones Lang LaSalle, obecnie najpopularniejszymi systemami certyfikacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej są systemy BREEAM oraz LEED. Posiada je odpowiednio 64% oraz 36% gotowych już obiektów biurowych w regionie oraz 68% i 32% tych powierzchni, które są w trakcie realizacji. Z naszych obserwacji wynika, że systemy certyfikacji ekologicznej na stałe wpisują się w trendy obowiązujące na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych, szczególnie w przypadku budynków najwyższej klasy".

Inwestorem budynku jest Centrum Bankowo Finansowe Nowy Świat. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to początek kwietnia 2013 roku, a oddania do użytku – czerwiec 2015.

Plan działań obejmuje budowę budynku biurowo-handlowo-usługowego wraz z garażem podziemnym. Powierzchnia całkowita inwestycji to 10 871,8 mkw.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*