Kolejny rekordowy rok dla Jones Lang LaSalle z największym udziałem w rynku najmu powierzchni biurowych w Polsce

W 2013 r. eksperci Jones Lang LaSalle sfinalizowali ponad 150 transakcji wynajmując 206 000 mkw. biur – najwięcej wśród firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. 

Warszawa, 31 stycznia 2014 r. – Jones Lang LaSalle, międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości komercyjnych, podsumowuje transakcje najmu powierzchni biurowej zrealizowane z udziałem jej ekspertów w 2013 r. na rynku biurowym w Polsce.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, Jones Lang LaSalle, komentuje: „W 2013 r., działając w imieniu naszych klientów, doradzaliśmy przy transakcjach najmu o łącznej powierzchni 206 000 mkw., co - według opracowania na podstawie danych Warsaw Research Forum i Forum Regionalnego - stanowi największy udział w wolumenie wszystkich kontraktów zawartych na polskim rynku biurowym z udziałem firmy doradczej. Taki wynik daje nam po raz czwarty z rzędu pozycję lidera wśród firm świadczących usługi doradztwa w najmie biur w Polsce. Co szczególnie istotne, wśród firm, którym doradzaliśmy znajdują się wiodące globalne marki, m.in. KPMG, ING, IBM, Credit Suisse czy Deutsche Bank".

Warszawa na celowniku najemców

2013 był rekordowym rokiem na rynku biurowym w Warszawie. Popyt brutto w analizowanym okresie zamknął się wartością 633 000 mkw. i był najwyższym w historii stołecznego rynku. Ponad 70% wolumenu transakcji dotyczyło nowych umów, co potwierdza umacniający się trend relokacji - firmy decydują się na zmianę biura na nowocześniejsze i w większym stopniu odpowiadające ich potrzebom.

Najważniejsze transakcje zrealizowane przez Jones Lang LaSalle na stołecznym rynku biurowym w 2013 r. to umowy najmu podpisane przez m.in.: firmę z branży FMCG (ponad 10 000 mkw.), KPMG (do 10 000 mkw.), Play (9 600 mkw.) czy Avanssur (4 200 mkw.).

Bardzo dobry rok w aglomeracjach, poza Warszawą

W analizowanym okresie popyt brutto w głównych miastach w Polsce (z wyłączeniem Warszawy), wyniósł 370 000 mkw., z czego nowe umowy stanowiły ponad 60%. Największą aktywność najemców zaobserwowano w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

W ujęciu całorocznym, prawie 32% wszystkich umów zawartych z udziałem firm doradczych na największych rynkach biurowych poza Warszawą zrealizował zespół Jones Lang LaSalle, utrzymując wiodącą pozycję w tym obszarze. Firma zarejestrowała bardzo dobre wyniki m.in. w Krakowie (36% udziału w rynku), Katowicach (rekordowe 84,5%), Wrocławiu (31%) czy Łodzi (28%).

Do najważniejszych transakcji na największych rynkach biurowych poza Warszawą, zawartych z udziałem doradców Jones Lang LaSalle, należy zaliczyć umowy podpisane przez takie firmy jak: IBM (8 670 mkw., Katowice), Cisco (7 000 mkw., Kraków), Eurobank (6 100 mkw., Wrocław), ING Services Polska (5 600 mkw., Katowice), Credit Suisse (4 300 mkw., Wrocław), OpusCapita (4 000 mkw., Toruń) i RWE (3 000 mkw., Kraków).

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*