Kraków z pierwszym milionem – stolica Małopolski liderem na rynku biurowym poza Warszawą

Stolica Małopolski – jako drugie miasto po Warszawie, przekroczyła milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej

 

Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 na rynku biurowym w Krakowie.

Rafał Oprocha, JLL„Kraków to największy ośrodek dla lokowania inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w naszym kraju. Doskonały wizerunek miasta w oczach zagranicznych inwestorów, szeroki dostęp do dobrze wykształconych specjalistów i zasoby powierzchni biurowej klasy A zadecydowały, że w ostatnich kilkunastu miesiącach do miasta weszły takie marki jak Symphony, Syntel, Uber, czy Zurich Insurance Group. Jak pokazują dane ABSL, łącznie w 157 krakowskich centrach usług pracuje już 55 800 osób. Firmy z tej branży są też głównymi najemcami biurowców w stolicy Małopolski – przypada na nie 62% wynajętych zasobów biurowych miasta i 67% popytu na nowoczesne powierzchnie”, informuje Rafał Oprocha, Dyrektor Biura JLL w Krakowie.

Popyt

„W I półroczu 2017 w Krakowie podpisano umowy najmu na 98 300 mkw. Tym samym, stolica Małopolski odpowiada za 30% zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie biurowe poza Warszawą. Prognozy na najbliższe 18 miesięcy są nadal bardzo optymistyczne. Według szacunków JLL, roczne wolumeny popytu mogą osiągnąć zbliżone poziomy do rekordowego 2015 roku, kiedy zapotrzebowanie na powierzchnię biurową przekroczyło 226 000 mkw”, dodaje Agnieszka Sosnowska, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

 

Największe umowy najmu w Krakowie, w I półroczu 2017

Firma

Budynek

Powierzchnia (mkw.)

Brown Brothers Harriman

Orange Office Park

14 700

HCL

O3 Business Campus II

10 400

Pega Systems

Bonarka 4 Business, bud. C

5 300

UBS

Green Office

5 000

Źródło: JLL, PORF, 2017

 

Podaż

Kraków jest największym rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą. W sierpniu tego roku, wraz z oddaniem do użytku budynku B w ramach Equal Business Park, Kraków – jako drugie miasto po Warszawie – przekroczył granicę miliona metrów kwadratowych całkowitej podaży. Spodziewamy się, że w II połowie tego roku wolumen nowej powierzchni biurowej wyniesie 105 000 mkw., co będzie najlepszym wynikiem w Polsce, wyłączając Warszawę”, komentuje Rafał Oprocha.

 

Największe biurowce w budowie w I półroczu 2017

Budynek

Deweloper

Powierzchnia (mkw.)

O3 Business Campus II & III

Echo Investment

35 000

Enterprise Park E&F

Avestus Real Estate

24 900

V.Offices

AFI Europe Poland

24 900

Equal Business Park C

Cavatina

21 800

High 5ive 1&2

Skanska Property Poland

20 600

Unity Tower

GD&K Group i Verity Development

20 300

Źródło: JLL, 2017

 

Pustostany i czynsze

Współczynnik pustostanów w Krakowie na koniec pierwszego półrocza wyniósł 9,2%. Jest to relatywnie niski wakat, w istniejących obiektach trudno znaleźć duże, dostępne opcje najmu przez co firmy poszukujące znacznej powierzchni skupiają się przede wszystkim na projektach w budowie oraz planowanych.

Czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie w Krakowie kształtowały się na poziomie 13,5-14,5 euro.

 

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*