Marynarska Business Park obiera kurs na czytelnictwo

W należącym do firmy Heitman kompleksie biurowym Marynarska Business Park ruszył Wymiennik Książkowy. Jest to inicjatywa, która ma na celu promocję czytelnictwa i idei wymiany bezgotówkowej wśród pracowników biznesowej części Służewca. Tym samym zjawisko bookcrossingu po raz pierwszy wkroczyło w warszawską przestrzeń biurową.

Właściciel Marynarska Business Park – firma Heitman – wyszedł z inicjatywą stworzenia przestrzeni do czytania i dzielenia się używanymi książkami w jednym z budynków kompleksu. Według założeń pomysłodawców Wymiennik Książkowy ma stać się przestrzenią twórczą – nie tylko wymiany książek, lecz także myśli – miejscem kreatywnej burzy mózgów i odpoczynku.

Księgozbiór tworzony jest na bieżąco, wraz z kolejnymi tytułami dodawanymi przez pracowników kompleksu Marynarska Business Park oraz opiekunów Wymiennika Książkowego. Zasada działania jest prosta – aby wypożyczyć książkę, wystarczy wpisać się do księgi i ekslibrisu, a wybraną pozycję można zabrać ze sobą do domu. Książki można też zatrzymać na stałe pod warunkiem przyniesienia innych – w proporcji jeden do jednego. Stworzona przestrzeń Wymiennika zachęca również do czytania na miejscu, oferując wygodne siedziska i kameralne pomieszczenie doświetlone naturalnym światłem. Wraz z rozwojem inicjatywy organizatorzy zaznaczają, że są otwarci na wykorzystywanie przestrzeni do innych działań – wspólnej nauki, odpoczynku czy spotkań kreatywnych lub organizowania małych wydarzeń.

Marynarska Business Park JLL

Jak mówi Izabela Kapil, Vice President Portfolio Management: „Zależy nam, aby zarządzane przez nas budynki były miejscami, w których praca przenika się z odpoczynkiem i sprzyja twórczej wymianie myśli. A kontakt z literaturą to pomysł, który pojawił się jako pierwszy. Wymiennik Książkowy oprócz wymiaru kulturalnego ma szansę stać się miejscem nieskrępowanej dyskusji w nieformalnej atmosferze. Już teraz wiemy, że pomysł spodobał się naszym najemcom, a my mamy nadzieję, że z czasem będzie się rozwijać. Jesteśmy przekonani o słuszności tej idei, dlatego do wdrażania jej zachęcamy innych zarządców i właścicieli obiektów”.

Idea bezpłatnej wymiany książek narodziła się w 2001 roku w USA, gdzie znana jest jako „bookcrossing”. Autorem pomysłu jest programista – Ron Hornbaker. Założony przez niego portal internetowy BookCrossing.com do tej pory ma zarejestrowanych już ponad 11 milionów woluminów ze 132 krajów na świecie. W Polsce pomysł przyjął się bardzo dobrze – nasz lokalny serwis ma według oficjalnych danych ponad ćwierć miliona woluminów – to trzykrotnie więcej niż średnia dla pozostałych krajów.

Wymiennik Książkowy wpisuje się w „kurs na innowacje”, który obrał Heitman. W ramach tych działań firma inwestuje w rozwiązania, które mają na celu zapewnienie pełnego komfortu użytkowania jej budynków. Marynarska Business Park stworzyła na nowo spójną identyfikację wizualną, odnowiła certyfikat BREEAM, dba o obecność usług dedykowanych najemcom i popiera alternatywne środki transportu. Pobudzanie kreatywności przez tworzenie przestrzeni sprzyjających wymianie myśli i rozwojowi osobistemu wpisuje się we współczesne podejście do pracownika.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*