Najemcy z sektora usług dla biznesu nie zwalniają tempa

2014 był kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce. Zagraniczne centra usług dla biznesu wynajęły od początku roku na głównych rynkach biurowych poza stolicą ok. 268 000 mkw. To ponad 60% ogólnego popytu na biura na największych rynkach poza Warszawą.

Firma doradcza JLL podsumowała 2014 r. na głównych rynkach biurowych poza Warszawą [1] pod kątem zainteresowania i aktywności najemców z sektora usług dla biznesu.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „Z danych JLL wynika, że centra usług dla biznesu podpisały w ubiegłym roku na największych rynkach biurowych poza stolicą umowy najmu na ok. 268 000 mkw., co stanowi ponad 60% popytu zarejestrowanego poza Warszawą. To lepszy wynik niż ok. 200 000 mkw. wynajęte w 2013 r. Aktywność najemców utrzymuje się w trendzie wzrostowym, co jest wynikiem systematycznego wzrostu zatrudnienia w centrach usług dla biznesu, zlokalizowanych w największych polskich aglomeracjach. Firmy wraz z pozyskiwaniem nowych zleceń, transferem do polskich oddziałów obsługi coraz bardziej złożonych procesów i rozwojem swoich struktur, systematycznie rozszerzają wolumen zajmowanej powierzchni biurowej generując rozwój rynku”.

Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska, Dyrektor Generalny Shell Business Operations Kraków oraz Wiceprezes ABSL: informuje: „Według danych ABSL, zagraniczne centra usług dla biznesu zatrudniają w Polsce łącznie już ponad 130 000 osób. W całym kraju działa ponad 470 centrów prowadzonych przez 325 inwestorów, w tym takie firmy jak m.in. Shell, IBM, Capgemini, Samsung, Luxoft czy BNY Mellon. W sektorze od lat dominuje siedem miast: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź. Największą lokalizacją dla sektora usług dla biznesu w Polsce jest cały czas stolica Małopolski. Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia – w centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje tu 33 500 specjalistów”.

Stolica Małopolski przoduje pod względem poziomu zatrudnienia, a co za tym idzie – jest miastem, które notuje najwyższy poziom popytu na biura ze strony sektora usług dla biznesu.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL, informuje: „Najwięcej, bo prawie 100 000 mkw. sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie a następnie Wrocławiu – niecałe 78 000 mkw. Jeśli chodzi o udział umów zawartych przez tę branżę w całkowitym popycie na biura w ubiegłym roku przoduje Wrocław – ponad 81% wolumenu kontraktów najmu podpisanych w stolicy Dolnego Śląska przypada na centra usług biznesowych, przed Krakowem – 69% i Łodzią – ponad 65%”.

Udział umów najmu zawartych w 2014 r. przez firmy z sektora usług dla biznesu w wolumenie popytu w największych aglomeracjach poza Warszawą

udział umów najmu

Źródło: JLL, IV kw. 2014

W 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 000 mkw., Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16 400 mkw., Dominikański) oraz Nokia Networks (14 000 mkw., West Gate).

Udział centrów usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 54% w Krakowie, 47% w Łodzi, 40% we Wrocławiu.

***

JLL to pierwsza firma doradcza na rynku nieruchomości, która dostrzegła potencjał sektora nowoczesnych usług dla biznesu jako jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki, a zarazem kluczowej grupy odbiorców nowych projektów biurowych w głównych miastach poza Warszawą.

W 2014 r. firma doradzała w 28 transakcjach najmu powierzchni biurowych, zawartych przez centra usług poza Warszawą. Taki wynik potwierdza pozycję JLL jako niekwestionowanego lidera w tym segmencie rynku. Wyrazem uznania dla ekspertyzy JLL są również nagrody przyznawane przez sektor. Podczas tegorocznej gali CEE Outsourcing and Shared Services Awards JLL został wybrany najlepszą firmą doradczą świadczącą strategiczne usługi z obszaru nieruchomości na rzecz sektora nowoczesnych usług dla biznesu (The Best Real Estate Advisory Services Firm of the Year) w Europie Środkowo – Wschodniej.[1] Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*