Rynek powierzchni biurowych w Polsce - duże umowy, ekspansje, dobre wyniki JLL z największym udziałem w rynku i rekordową ilością powierzchni wynajętej

Warszawa, 22 października 2015 r. – Międzynarodowa firma doradcza JLL podsumowała i przeanalizowała wszystkie transakcje najmu powierzchni biurowej zrealizowane w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 w całej Polsce wynajęto ponad milion mkw. powierzchni biurowych – jest to ponad 340 000 mkw. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i 280 000 mkw. więcej niż w roku 2013.

Przeprowadzano konsolidacje i podpisywano duże umowy najmu, na rynek wchodziły nowe firmy, a istniejące powiększały swoją powierzchnię. Padały kolejne rekordy: 22 000 mkw. wynajęte przez firmę prowadzącą działalność badawczo-rozwojową w Warsaw Spire (historycznie największy kontrakt w biurowym centrum Warszawy) czy 26 000 mkw., które wynajęła firma z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Krakowie (historycznie największa umowa najmu zawarta poza Warszawą). W obu tych transakcjach doradzała firma JLL.

Anna Młyniec„W pierwszych trzech kwartałach zespół JLL doradzał przy 136 umowach na łączną powierzchnię 225 000 mkw. W samej Warszawie pośredniczyliśmy w transakcjach na łączną powierzchnię 142 000 mkw., co daje nam  największy udział w rynku – 28%, według danych zebranych przez Polish Office Research Forum. Poza Warszawą wynajęliśmy 83 000 mkw., co świadczy o dużej aktywności firm w regionach”, informuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy JLL.

JLL zajmuje pozycję lidera nie tylko w Warszawie, ale również w największych miastach w Polsce. W okresie od 1 stycznia do końca września 2015 firma odnotowała znakomite wyniki m.in. w Krakowie (około 45% udziału w rynku) i Wrocławiu (około 44%).

Karol PatynowskiKarol Patynowski, Dyrektor w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „Tradycyjnie czwarty kwartał jest bardzo pracowity na rynku powierzchni biurowych. Ze względu na nowe budżety wiele firm musi podjąć decyzję do końca roku. Dostępność dużych powierzchni od zaraz jest bardzo ograniczona – trudno znaleźć takie biura w Warszawie (np. 10 000 mkw.), a w ścisłym centrum trudno pozyskać powierzchnię powyżej 5 000 mkw. w budynkach o wysokiej specyfikacji technicznej. W regionach sytuacja jest podobna – niełatwo zlokalizować powierzchnię w sensownej konfiguracji (czyli np. na sąsiadujących piętrach) i wielkości około 3 000 mkw.”

Przykładowe umowy zawarte z udziałem JLL na rynku biurowym w Polsce w tym roku to kontrakty podpisane m.in. przez P4 (10 200 mkw., Warszawa), międzynarodowy bank (11 000 mkw., Warszawa), firmę IT (ok. 22 000 mkw., konsolidacja funkcji z obszaru R&D, Warszawa), firmę z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (26 000 mkw., Kraków), Gaz-System (9 200 m kw., Warszawa), AstraZeneca (7 000 mkw., Warszawa), międzynarodowy koncern z branży IT (7 000 mkw., Wrocław), Capgemini (5 600 mkw., Katowice), Sitel (5 400 mkw., Warszawa),  DNB Bank Polska (3 600 mkw., Warszawa) czy Wipro (2 400 mkw., Trójmiasto).

*Firma JLL jest zobligowana umowami poufności i dlatego nie może wymieniać nazw niektórych Klientów.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*