Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce nie zwalnia tempa

W najważniejszych polskich miastach swoje siedziby otwierają najwięksi światowi gracze, których przyciąga stabilna sytuacja gospodarcza kraju, a także dostęp do wysoko wykwalifikowanych kadr i atrakcyjna oferta biurowa. Udział sektora w wolumenie transakcji w I kwartale 2017 r. we Wrocławiu wyniósł aż 74%, a w Krakowie 69% całkowitego popytu na powierzchni biurowe. Szacuje się, że zatrudnienie w sektorze do 2020 r. wzrośnie do ok. 300 000 osób, a wraz z nim popyt na biura.

Rozkwit miast regionalnych

Najważniejszym rynkiem regionalnym dla sektora BPO/SSC pozostaje Kraków. Jest to także drugi pod względem wielkości rynek biurowy w Polsce i pierwszy regionalny - teraz w Krakowie jest 941 000 mkw. powierzchni, a w budowie jest kolejne 270 000 mkw. Miasto może się także pochwalić jednym z najniższych współczynników pustostanów na poziomie 6,8%.

Kraków kolejny rok z rzędu znajduje się jako jedno z dwóch miast europejskich w pierwszej dziesiątce rankingu Tholons. Miasto, które uznawane jest za największe centrum dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, utrzymało w 2016 r. swoją dziewiątą pozycję w gronie najlepszych rynków dla outsourcingu IT na świecie. Pierwszą dziesiątkę zamyka Dublin, a wszystkie pozostałe lokalizacje to miasta w Indiach i na Filipinach.

Drugą najpopularniejszą lokalizacją regionalną dla sektora usług w Polsce jest Wrocław. Obecnie we Wrocławiu jest 866 000 mkw. nowoczesnych biur, a 208 000 mkw. jest w budowie. To tutaj firmy BPO/SSC/IT mają największy udział w wolumenie transakcji najmu biur.

Łódź

Przykładem miasta, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, jest Łódź. Liczne inwestycje w infrastrukturę, oddanie do użytku Dworca Łódź Fabryczna, utworzenie Nowego Centrum Łodzi oraz rewitalizacja obiektów postindustrialnych – wszystko to stwarza pozytywne warunki do rozwoju biznesu oraz rynku biurowego. W rezultacie Łódź stała się ważnym ośrodkiem dla branży nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, a swoje centra mają tu takie globalne marki jak Accenture, Cybercom, Ericsson,  Fujitsu Technology Solutions, Infosys, TomTom, Mobica czy ZF.

"Łódzki rynek biurowy zamknął rok 2016 ze znakomitym wynikiem, drugim najlepszym w historii. Popyt wyniósł 66 700 mkw., a rok wcześniej aż 70 000 mkw. Miasto oferuje 374 200 mkw. powierzchni biurowych, a w budowie jest 122 000 mkw., czyli 1/3 łącznej obecnej podaży. Łódź może się też pochwalić najniższym wskaźnikiem pustostanów biurowych w skali kraju – 5,8% po I kwartale 2017 r. Powstają nowe inwestycje, firmy otwierają tu swoje oddziały. Łódź rozwija się dynamicznie, przyciągając przedsiębiorstwa, które tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury, a w konsekwencji – zwiększają zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe”, mówi Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych JLL.

 

Popyt i usługi

W latach 2014-2016 korporacje wynajęły w Polsce prawie 4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a popyt i absorpcja pokazały, że nie ma zagrożenia znacznej nadpodaży. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju przedsiębiorstw, lata 2017-2019 mogą przynieść jeszcze wyższy popyt – na poziomie nawet 5 mln mkw. Polska stała się bardzo atrakcyjną destynacją biznesową dla wielu globalnych marek, które otwierają tu swoje biura oraz rozwijają struktury, obsługując coraz bardziej zaawansowane procesy.

„JLL świadczy kompleksowe usługi dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu i od roku 2011 jest strategicznym partnerem ABSL. W 2016 r. firma JLL doradzała firmom z sektora nowoczesnych usług dla biznesu przy transakcjach, których przedmiotem było łącznie 140 000 mkw. powierzchni biurowej. Dotychczas JLL brała udział przy wielu największych w historii umowach najmu podpisanych przez firmy z sektora BPO/SSC. Tylko w ostatnich dwóch latach doradzaliśmy przy tak znaczących umowach najmu jak Shell (27 800 mkw., Kraków), Samsung (21 100 mkw., Warszawa), Ericsson (16 400 mkw., Łódź/Kraków), AstraZeneca (13 200 mkw., Warszawa), UBS (11 500 mkw., Wrocław), CreditSuisse (10 800 mkw., Wrocław) czy Euroclear (10 000 mkw., Kraków).” - dodaje Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

 

Więcej o udziale JLL w konferencji ABSL: www.bazabiur.pl/absl2017

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*