Transakcje inwestycyjne w Europie Środkowo – Wschodniej w I kw. 2015 r

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w I kw. 2015 r. sięgnęła prawie 1,44 mld euro. Czechy wyprzedzają Polskę pod względem wolumenu sfinalizowanych transakcji.

JLL pozostaje liderem rynku strategicznego doradztwa w regionie pracując obecnie nad transakcjami o wartości ok. 5,4 mld euro, z czego 2,2 mld euro przypada na transakcje w Czechach, a 2 mld euro – w Polsce.

Według wstępnych szacunków międzynarodowej firmy doradczej JLL, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w I kw. 2015 r. wyniosła prawie 1,44 mld euro. Najwięcej – 731 mln euro przypadło na Czechy, a następnie na Polskę (458 mln euro) i Rumunię (ok. 140 mln euro).

Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, komentuje: Zapowiada się kolejny bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że na koniec I kw. wartość zrealizowanych transakcji w regionie sięgnęła prawie 1,44 mld euro. Co ciekawe, po I kw. to Czechy są wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo – Wschodniej, wyprzedzając Polskę. Nasze ostrożne prognozy na cały rok wskazują, że łączna wartość umów kupna/sprzedaży będzie porównywalna lub nawet wyższa niż w mocnym roku 2014”.

Pracowity rok dla JLL

Dobra kondycja rynku i utrzymujące się zainteresowanie inwestorów nieruchomościami w regionie znajduje odzwierciedlenie w toczących się rozmowach. JLL jako lider w obszarze strategicznego doradztwa inwestycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej jest obecnie zaangażowany w transakcje o łącznej wartości ok. 5,4 mld euro, na różnym etapie zaawansowania i z różnym spodziewanym terminem finalizacji. Transakcje o największej wartości JLL realizuje obecnie na rynku inwestycyjnym w Czechach (2,2 mld euro) i Polsce (2 mld euro).

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, komentuje: „Zapowiada się kolejny intensywny rok dla zespołu rynków kapitałowych JLL w Polsce. Obecnie pracujemy nad transakcjami, których przedmiotem są nieruchomości komercyjne o wartości ok. 2 mld euro. Potwierdza to fakt, że Polska pozostaje bardzo atrakcyjną lokalizacją dla kapitału zagranicznego ze względu na kombinację takich czynników jak skala, transparentność, dojrzałość rynku nieruchomości, stabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, czy pozytywny wizerunek na arenie międzynarodowej jako przewidywalnego partnera biznesowego”.

***

Jedną z największych pod względem wartości oraz największą pod względem powierzchni w mkw. transakcji sfinalizowanych w Europie Środkowo – Wschodniej w I kw. jest kupno przez P3 od CA Immobilien Anlagen AG parków logistycznych w Bukareszcie (Rumunia), Błoniu i okolicach Piotrkowa Trybunalskiego (Polska). Transakcja objęła łącznie 467 000 mkw. powierzchni i 165 ha gruntów inwestycyjnych. JLL reprezentował P3.

transakcje inwestycyjne w cee

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*