Wrocławski rynek biurowy ze świetną pierwszą połową 2017

Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 na wrocławskim rynku biurowym.

Katarzyna Krokosińska, JLL„Wrocław to drugi po Krakowie największy rynek regionalny w Polsce i trzeci w skali całego kraju. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na powierzchnię biurową w stolicy Dolnego Śląska osiągnął prawie 92 000 mkw. Tak pozytywne wyniki osiągnięte już kolejny rok z rzędu są efektem wysokiej aktywności najemców z sektora usług dla biznesu, którzy w I półroczu 2017 odpowiadali za 60% zapotrzebowania na powierzchnię biurową w mieście. Jak pokazują dane ABSL, Wrocław znajduje się w gronie trzech największych ośrodków dla inwestorów z branży usług w naszym kraju. W zlokalizowanych tutaj 140 centrach pracuje już 40 000 osób – niemal o 17% więcej niż na początku 2016 r. Miasto cieszy się dużym zainteresowaniem nowych inwestorów, czego przykładem są debiuty takich firm jak m.in. Epiq Systems, Mahle czy TigerSpike”, informuje Katarzyna Krokosińska, Dyrektor Biura JLL we Wrocławiu.

Popyt

W pierwszej połowie 2017 wrocławski rynek biurowy zanotował popyt na poziomie prawie 92 000 mkw. Bardzo mocną pozycję Wrocławia potwierdzają duże transakcje najmu, które zostały zawarte w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Dwie największe umowy zostały podpisane w kompleksie Business Garden, zarówno w części już ukończonej, jak i tej realizowanej. Firmami, które wybrały Business Garden są Credit Agricole (15 500 mkw.) oraz Capgemini (13 100 mkw.). Trzecią największą transakcją był przednajem EY na 10 500 mkw. w budynku Sagittarius.

„Wysokie zainteresowanie powierzchniami biurowymi we Wrocławiu to efekt dostępu do znakomitego kapitału ludzkiego w mieście, bardzo dobrej współpracy inwestorów z władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim oraz dużej podaży nowoczesnych biur”, dodaje Katarzyna Krokosińska.

Największe umowy najmu we Wrocławiu, w I półroczu 2017

Firma

Budynek

Powierzchnia (mkw.)

Credit Agricole

Business Garden

15 500

Capgemini

Business Garden

13 100

EY

Sagittarius

10 500

Nokia

West Link

7 400

UPS

Bema Plaza

6 600

Źródło: JLL, PORF, 2017

Podaż

„Na koniec I półrocza całkowita podaż biurowa we Wrocławiu kształtowała się na poziomie 873 100 mkw. Mimo tego, że w 2017 r. do użytku trafi mniej biur niż w rekordowym 2016, znaczny wolumen powierzchni w budowie - 267 300 mkw. - gwarantuje szybki rozwój wrocławskiego rynku. Największymi obiektami w realizacji są Business Garden (Vastint), Sagittarius Business House (Echo Investment), City Forum (Archicom) oraz Cu Office (Buma/Reino Partners). W przyszłym roku całkowita podaż nowoczesnych biur we Wrocławiu powinna przekroczyć 1 mln mkw.”, informuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Pustostany i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 8,5%, czyli był o 4pp niższy niż na koniec ubiegłego roku. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 13,9-14,5 euro.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*