Strona używa ciasteczek. Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej.Zielone budynki - BREEAM

breeam

BREEAM to powstały w 1990 roku Brytyjski system oceny budynków . System ten stosowany jest w przypadku nowo powstałych budynków oraz założeń urbanistycznych jak i dla budynków i założeń urbanistycznych już istniejących.

W zależności od funkcji nieruchomości teren lub budynek oceniany jest w skali pkt w 10 kategoriach.

Zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które z kolei mnożone są przez wagę przypisaną danej kategorii i uzależnioną od rodzaju ocenianego budynku.

Uzyskane punkty w poszczególnych kategoriach następnie są zsumowane co w rezultacie daje wynik w 6-stopniowej skali, tj.:

  • < 30% - niecertyfikowany,
  • 30-44% - dostateczny,
  • 45-54% - dobry,
  • 55-69% - bardzo dobry,
  • 70-84% - znakomity,
  • 85% - wybitny.

Najwięcej punktów możliwe jest do zdobycia w przypadku kategorii energia (21) a najmniej w kategorii woda (6).

Ogromną zaletą systemu jest fakt, iż stosowany jest on na całym świecie ze względu na elastyczne dostosowane do warunków klimatycznych i prawnych danego kraju.

Amerykański system certyfikacji budynków LEED oraz brytyjski BREEAM stanowią najważniejsze systemy certyfikacji zielonego budownictwa w Polsce. W rzeczywistości istnieje wiele systemów oceny zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wybór i zastosowanie odpowiedniego systemu stanowi ważny element w projektowaniu nowego obiektu budowlanego. Budynek opatrzony certyfikatem to prestiż na arenie nie tylko narodowej, ale także międzynarodowej.