Zastanawiasz się nad zamienieniem swojego domowego biura na bardziej biznesową lokalizację? A może chcesz powiększyć swój zespół i potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Na wszystkie te potrzeby odpowiadają biura elastyczne.
Zacznijmy jednak od podstaw. Tzw. elastyczne przestrzenie biurowe to dość szeroka kategoria, łącząca zarówno biura serwisowane oraz coworkingowe. Jaka jest między nimi różnica? Które z nich będzie bardziej dopasowane do Twoich potrzeb?
Synonimy?
Obecnie biura serwisowane niejednokrotnie współistnieją z coworkingowymi na tych samych przestrzeniach. Różnice pomiędzy nimi zaczynają się zacierać, jednak w ofertach operatorów nadal pozostaje rozróżnienie na dwa typy usług. Generalnie, oba warianty zapewniają wynajmującym gotowe i wyposażone przestrzenie biurowe dosłownie chwilę po podpisaniu umowy. Najemcy mają do dyspozycji powierzchnie wykończone w wysokim standardzie, wyposażone w aneks kuchenny oraz sprzęt biurowy. Użytkownicy nie muszą martwić się też o dostęp do Internetu, mediów czy sprzątanie biura. Niejednokrotnie biura te położone są w najlepszych lokalizacjach w mieście, z doskonałym dojazdem z każdej dzielnicy. Prestiżowe biurowce, których założenia projektowe uniemożliwiałyby najem dla małych firm, są dzięki temu dostępne nawet dla firm jednoosobowych.
Różnice
Biura serwisowane są typowymi – zamkniętymi przestrzeniami, często w układzie gabinetowym, z tą różnicą, że są wyposażone w meble biurowe i linie telefoniczne oraz zapewniają usługi administracyjne i opiekę techniczną. Możliwa jest również obsługa recepcyjna oraz branding najemców. W zależności od operatora oraz wykupionego wariantu, do użytku są także salki konferencyjne, wliczone w cenę lub za odpowiednią opłatą.
Coworking zaś to otwarte przestrzenie wyposażone w długie stoły i wygodne kanapy służące rozwijaniu relacji biznesowych z innymi użytkownikami biura, a także prywatne salki do spotkań i rozmów telefonicznych. Najem polega na wykupieniu członkostwa (nawet na kilka godzin), a nie konkretnego biurka, jest to więc idealna alternatywa dla pracy w domu. Aby wspomóc młode firmy w rozwijaniu działalności, operatorzy umożliwiają skorzystanie z akceleratorów biznesu i usług business managera. Z myślą o nich organizowane są także eventy networkingowe, poszerzające wiedzę na najbardziej pożądane we współczesnym świecie tematy.
Co wybrać?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od upodobań i stylu pracy. Obecnie przestrzenie coworkingowe nie są już zajmowane jedynie przez start-upy i freelancerów. Dzięki otwartości tego typu przestrzeni decydują się na nie również duże firmy, chcące lepiej wykorzystać kreatywny potencjał swoich pracowników. Z kolei biura serwisowane są odpowiednie do prowadzenia bardziej poufnych projektów. Warto również wspomnieć, że klientami elastycznych biur są nie tylko nowe, dopiero powstające firmy. To również idealne remedium dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć liczbę pracowników i potrzebują dodatkowej przestrzeni. Jest to także rozwiązanie odpowiednie do realizacji krótkoterminowych projektów, prowadzonych w innych miastach, poza siedzibą firmy.