W tym roku przedstawienia teatralne organizowane przez Virako – dewelopera wielofunkcyjnego projektu Monopolis w Łodzi - obejrzało niemal 3 tysiące widzów
„Letnia Scena Monopolis” to cykl wakacyjnych spektakli organizowanych przez firmę Virako w łódzkim Parku Źródliska. Wydarzenie to wyróżnia się nie tylko ze względu na wyjątkową scenerię, ale również dlatego, że wstęp jest całkowicie bezpłatny. We wtorek, 28 sierpnia, drugi sezon zakończył się przedstawieniem „Tresowany Mężczyzna” warszawskiego Teatru Kamienica. Spektakl zgromadził rekordową liczbę gości, na widowni zasiadło bowiem ok. tysiąca osób. W czerwcu i lipcu widzowie mieli okazję obejrzeć sztukę „Szekspir Forever” Teatru Polskiego oraz „Cudowną terapię” Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka. Łącznie w tegorocznej odsłonie Letniej Sceny Monopolis wzięło udział ok. 3 000 widzów.
„Cieszy mnie fakt, że zainteresowanie Letnią Sceną Monopolis nie słabnie, a wręcz przeciwnie – spektakle gromadzą coraz większą widownię. Włożyliśmy dużo pracy, aby każdy ze spektakli był wyjątkowy. W organizację tegorocznego przedsięwzięcia zaangażowanych było blisko 100 osób. Ustalenia z Teatrami trwały miesiącami, a samo ustawienie sceny, oświetlenia i nagłośnienia to kilkadziesiąt godzin ciężkiej pracy profesjonalnej ekipy. Naszym celem jest stworzenie w Łodzi unikatowej przestrzeni, nie tylko biurowej, ale także otwartej na kulturę i sztukę. Takim miejscem będzie właśnie Monopolis” - mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.
Przez ostatnie dwa lata wszystkie spektakle odbywały się w Parku Źródliska - jednym z najpiękniejszych i najstarszych parków w Łodzi. Z uwagi na trwające prace budowlane zorganizowanie przedstawień w Monopolis było niemożliwe. Wszystko jednak zmieni się już w przyszłym roku, kiedy zostanie oddany do użytku pierwszy etap inwestycji. Wyjątkowy teatr ma powstać w budynku po dawnym magazynie spirytusu.
Virako, deweloper Monopolis, od samego początku projektu przyciąga kulturę. Wcześniej organizowane było kino letnie, wystawy oraz liczne koncerty. W Monopolis występowali m.in. Gaba Kulka oraz najmłodsza finalistka konkursu Chopinowskiego - Zuzanna Pietrzak. Jak zapewnia prezes Virako, Krzysztof Witkowski, po otwarciu obiektu wydarzenia kulturalne nie ucichną, wręcz przeciwnie - będzie ich dużo więcej.
Monopolis – w duchu miasta
Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70 – tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017 r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji obiektów zakładowych i utworzenia na terenie Monopolu wielofunkcyjnego kompleksu,
z rozwiniętą ofertą kulturalną.
Centralną częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX. wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. Piętra głównego budynku dawnej rozlewni zamienią się w wygodne biura, a na parterze powstaną restauracje, winiarnie, kawiarnie i rozmaite przestrzenie usługowe.
W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu - teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla najmłodszych. W budynku otwarte zostaną przedszkole i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.
Swoim najemcom Monopolis zaoferuje w sumie 23 400 mkw. nowoczesnych biur w trzech budynkach i ponad 5 000 mkw. przestrzeni usługowej. Firma JLL pełni funkcję wyłącznego agenta ds. komercjalizacji kompleksu Monopolis.