Kolejny dobry rok na rynku biur

Branża liczy na powtórkę w 2018

Koniec roku to czas podsumowań. Co działo się w 2017 na rynku biurowym? Czy 2018 zapowiada się równie obiecująco?

Według szacunków JLL, w 2017 roku deweloperzy oddali do użytku około 800 000 mkw. nowych biur, z czego 280 000 mkw. przypadło na stołeczny rynek. Do największych zrealizowanych w tym roku projektów należą Business Garden Warszawa, Olivia Star w Gdańsku (częściowe pozwolenie na użytkowanie), gdańska Alchemia III, West Station II w Warszawie, Enterprise Park E&F w Krakowie oraz łódzki Przystanek mBank. Tak wysoka nowa podaż nie wpłynęła istotnie na współczynnik pustostanów, który na koniec III kw. dla całej Polski wynosił około 11,6%.

Mateusz Polkowski

2017 był bardzo dobrym rokiem pod kątem zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie biurowe. Spodziewamy się, że popyt na biura w całej Polsce osiągnie w tym roku poziom około 1,4 mln mkw., co będzie lepszym rezultatem od wyników 2016 roku. Dużej aktywności najemców spodziewamy się również w nadchodzącym roku.

Aktualnie więcej nowej podaży biurowej realizuje się w miastach regionalnych, co świadczy zarówno o dynamicznym rozwoju tych ośrodków miejskich, jak i o chęci sprostania wysokiemu popytowi na biura. Co ciekawe, około 400 000 mkw. pozostających w budowie dotyczy budynków wieżowych. W Warszawie natomiast około 75% powierzchni powstaje w szerokim centrum.

Mateusz Polkowski

Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Eksperci spodziewają się kontynuacji dynamicznego rozwoju rynku biurowego. Po raz kolejny będzie to zasługa zwłaszcza firm z sektora usług biznesowych, którzy do 2020 roku mogą łącznie zatrudniać już 300 000 osób. To naturalnie przełoży się na wysoką aktywność budowlaną, a dzięki kolejnym wejściom nowych inwestorów i rozwojowi biznesu tych obecnych po stronie popytu możemy odnotować rekordowy poziom podpisanych umów najmu.

Zdaniem ekspertów JLL, ciekawie będzie przedstawiał się też kierunek rozwoju firm oferujących elastyczne przestrzenie i coworkingi. W mijającym roku można było zaobserwować dynamiczny wzrost tego typu konceptów, w branżę inwestuje rosnąca liczba deweloperów, co niewątpliwie wskazuje, że jest to przyszłość sektora biurowego.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*