KRAKÓW i WROCŁAW - Raport JLL „Hot or not” Analiza popytu na biura w Polsce

 

Kraków

Kraków od zawsze był liderem wśród rynków biurowych poza Warszawą. Jest najlepszą w Europie lokalizacją dla inwestycji z branży outsourcingowej i nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia: w tym roku całkowita podaż powierzchni biurowych przekroczy granicę miliona metrów kwadratowych. Popyt z roku na rok utrzymuje się na wysokim poziomie, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju wielu rejonów biznesowych w obrębie miasta.

Kraków 2016 – wolumen transakcji

Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

W 2011 r., biorąc pod uwagę nowy popyt, wyróżniały się trzy główne centra biznesowe w Krakowie (Bonarka, Lubicz i Prądnik Czerwony) oraz jedno na obrzeżach (park biurowy w Zabierzowie). Sytuacja zmieniła się diametralnie w 2016 r. Intensywny rozwój krakowskiego rynku biurowego doprowadził do powstania wielu nowych lokalizacji. Takim obszarem biznesowym w Krakowie staje się okolica Ronda Mogilskiego.

Natomiast centrum miasta zyskuje na znaczeniu dzięki budowie High 5ive blisko dworca kolejowego Kraków Główny. Wcześniej wspomniany rejon ulicy Czerwone Maki umocnił się na pozycji ważnego ośrodka biurowego w Krakowie, swoje siedziby mają tam m.in. Motorola, Shell i od niedawna Ericsson. Prądnik Czerwony po raz kolejny odniósł sukces: firmy takie jak KPMG, EPAM i Ecolab zdecydowały się wynająć powierzchnię w tym rejonie. Również uznane centra biznesowe, takie jak np. Bonarka w dalszym ciągu są atrakcyjne dla dużych najemców. Główne obszary biznesowe wraz z licznymi mikrolokalizacjami sprawiły, że Kraków stał się najbardziej pożądanym ośrodkiem biurowym w regionie. Znaczna liczba budynków planowanych i będących w trakcie realizacji jeszcze przyspiesza ten proces.

Kraków 2012                                                                    Kraków 2016

       

 Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Wrocław

Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce i dynamicznie rozwijającą się aglomeracją. Stałe zainteresowanie najemców przyczyniło się do wzmożonej aktywności deweloperskiej, która z kolei spowodowała znaczący wzrost podaży biurowej w mieście. Jedną z głównych cech wyróżniających miasto jest jego zdolność do przyciągania nowych inwestorów takich jak UBS, Red Embedded, Axiom Law oraz Ryanair. W rezultacie aktywność najemców we Wrocławiu stale rośnie. Centrum miasta było jednym z miejsc cieszących się popularnością wśród najemców. Jednak ze względu na przeważające w tym rejonie średnie moduły biurowe, w centrum lokowały się mniejsze firmy.

Wrocław 2016 – wolumen transakcji

Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Od niedawna można zaobserwować przemianę tej okolicy spowodowaną wybudowaniem budynków Pegaz i Dominikański, które pozyskały dużych klientów m.in. HP oraz UBS. Kolejne znaczące inwestycje w centrum miasta rozpoczną się niebawem. Kolejną dynamicznie rozwijającą się lokalizacją we Wrocławiu są okolice dworca kolejowego Wrocław Główny. Zarówno lokalni, jak i międzynarodowi inwestorzy realizują swoje projekty w tym rejonie, który już pozyskał znane korporacje jak m.in. BNY Mellon. W ostatnim czasie nastąpił także ponowny wzrost aktywności najemców w pobliżu Placu Grunwaldzkiego.

Ważnym rejonem biznesowym Wrocławia pozostaje nadal obszar na zachód od centrum, w okolicy ulic Legnickiej i Strzegomskiej. Znajduje się tam wiele budynków biurowych, w tym najnowszy Business Garden (którego pierwszym znaczącym najemcą został Becton Dickinson), a także inne znane inwestycje jak Green Towers, Millenium Towers czy West House.

Wrocław 2012                                                                  Wrocław 2016

       

 Źródło: Hot or not – Analiza popytu na biura w Polsce, JLL Marzec 2017

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*