Łódzki rynek biurowy ze znakomitym wynikiem

ŁÓDŹ, 14 marca 2017 r. – Firma doradcza JLL podsumowała 2016 rok na rynku biurowym w Łodzi.

W ostatnich latach Łódź umocniła swoją pozycję jako ważnego ośrodka dla branży nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Swoje jednostki usługowe mają tu takie globalne marki jak m.in. Accenture, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, TomTom, czy Xerox.

Karol Patynowski, JLL„Centralna lokalizacja, szerokie zaplecze wykwalifikowanej kadry oraz rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że Łódź staje się jedną z bardziej atrakcyjnych lokalizacji w kraju, szczególnie pod projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Podlegające dynamicznym przeobrażeniom miasto przyciąga inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają swoje struktury wraz z pozyskiwaniem nowym zleceń, a w konsekwencji – generują zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Nic zatem dziwnego, że to na firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu przypadło ponad 50% popytu na biura zarejestrowanego w ubiegłym roku”, informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. rynków Regionalnych w JLL.

Popyt

Ostatnie dwa lata były niezwykle udane pod względem popytu oraz absorpcji nowych powierzchni biurowych w Łodzi. Zapotrzebowanie na biura w 2015 r. przyniosło rekordowy wynik 70 000 mkw., osiągnięty dzięki imponującej transakcji najmu mBanku na 24 000 mkw. W 2016 r. popyt osiągnął bardzo zbliżony poziom – 66 700 mkw. Do największych umów najmu w zeszłym roku należały transakcje zawarte przez Ericsson w University Business Park oraz Fujitsu Technology Solutions w Nowej Fabrycznej.

Izabela Ciszewska, JLL„To był również bardzo dobry rok dla ekspertów JLL odpowiedzialnych za łódzki rynek biurowy. Doradzaliśmy przy największej zeszłorocznej transakcji najmu powierzchni biurowej w mieście, zawartej przez Ericsson na 8 400 mkw. w University Business Park – inwestycji firmy GTC. Reprezentowaliśmy również Cybercom, TRW czy Sage w ich umowach. Dało nam to najwyższy – 31% - udział w transakcjach przeprowadzonych z udziałem doradców potwierdzając tym samym pozycję lidera w Łodzi”, dodaje Izabela Ciszewska, Starszy Konsultant w Dziale Reprezentacji Najemcy, JLL.

Podaż

Łączne zasoby powierzchni biurowej w Łodzi sięgają 360 000 mkw.

Łukasz Dziedzic, JLL„Łódzki rynek biurowy nie zwalnia tempa – w 2016 r. podaż zwiększyła się o 36 100 mkw. Kolejne 124 500 mkw. jest w realizacji, z czego nawet 80 000 mkw. może zostać ukończone jeszcze w tym roku. Co ciekawe, ponad połowa powierzchni w budowie została już zabezpieczona umowami przednajmu. Większość metrażu w budowie przypada na cztery główne projekty biurowe, takie jak Ogrodowa Office, Przystanek mBank, Nowa Fabryczna oraz Hi Piotrkowska”, wyjaśnia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe biurowce w budowie

Budynek Deweloper Powierzchnia biurowa (mkw.)
Ogrodowa Office Łódź Warimpex 24 700
Przystanek mBank Ghelamco Poland 24 700
Nowa Fabryczna A&B Skanska Property Poland 19 400
Hi Piotrkowska 155 Master Management Group 18 300

Źródło: PORF, JLL, www.bazabiur.pl, 2016 r.

Pustostany i czynsze

W 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 6,2%, co jest wynikiem rekordowo niskim na tle innych dużych rynków w kraju. Również opłaty za wynajem powierzchni biurowych utrzymują się na konkurencyjnym poziomie - najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy w Łodzi wyniosły ok. 11,5-12,9 euro.

„Łódź stała się miastem świetnie skomunikowanym z innymi częściami kraju, z rozwiniętym zapleczem akademickim i dużym zasobem nowoczesnej powierzchni biurowej. Jeśli dodać do tego nadal atrakcyjne na tle innych dużych aglomeracji średnie stawki czynszu za wynajem biur, powstaje obraz lokalizacji o rosnącej wartości dla inwestorów”, podsumowuje Karol Patynowski.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*