Mixed-use na fali wznoszącej

Według danych JLL, w ciągu ostatnich 10 lat podaż powierzchni komercyjnej w tego typu obiektach w Polsce wzrosła blisko sześciokrotnie.

Elektrownia Powiśle, The Warsaw HUB, czy Koneser w Warszawie, Monopolis w Łodzi, Browar Lubicz Kraków – aktualnie trudno wskazać dużą polską aglomerację, w której inwestorzy, nie angażowaliby się w projekty wielofunkcyjne[1], niejednokrotnie wymagające rewitalizacji i przebudowy dużych fragmentów miast. Tym bardziej, że tego typu inwestycje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców, którzy znając aktualne i zmieniające się zachowania klientów, coraz częściej wybierają takie miejsca na ulokowanie swojego biznesu.

Anna Wdowiak

Dostępność atrakcyjnych działek inwestycyjnych w największych polskich miastach sukcesywnie spada, nasze potrzeby zakupowe rosną, podobnie jak oczekiwania w stosunku do miejsca pracy. Bez względu na to, czy rano przyjeżdżamy do biura, idziemy na kolację lub sprawdzamy nową kolekcję w naszym ulubionym sklepie, zależy nam na wygodzie, dobrych doświadczeniach, a najlepiej aby wszystkie te elementy były dostępne w jednej lokalizacji. To wszystko przekonuje deweloperów do inwestowania w projekty wielofunkcyjne. Według naszych danych, ostatnia dekada przyniosła prawie sześciokrotny wzrost powierzchni komercyjnej w ramach takich inwestycji. Tzw. obiekty mixed-use to aktualnie jeden z najważniejszych trendów kształtujących przestrzenie miejskie i kierunek rozwoju sektora nieruchomości w kolejnych latach

Anna Wdowiak

Starszy Konsultant w Dziale wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL

Szczególnie dobrze widać to na stołecznym rynku, gdzie na Woli wyrasta jeden z najnowocześniejszych kompleksów wielofunkcyjnych w tej części Europy - The Warsaw HUB, który oprócz powierzchni biurowej będzie miał w ofercie również przestrzenie handlowo-usługowe, hotelowe oraz centrum konferencyjne. Z kolei na Powiślu w wielofunkcyjny obiekt zmienia się Elektrownia Powiśle. Inwestycja o powierzchni ok. 55 000 mkw. zaoferuje sklepy, biura, mieszkania, restauracje, szerokie portfolio usług oraz 4-gwiazdkowy butikowy hotel. Jej realizacja wpisuje się w bardzo popularny trend w Polsce – rewitalizację zabytkowych kompleksów z bogatą historią.

Jan Jakub Zombirt

Nieprzypadkowo termin „mixed-use” kojarzymy z trendem rewitalizacji. Według naszych szacunków, blisko połowa istniejących projektów tego typu to obiekty o walorach historycznych, które poddano gruntowanej modernizacji i przebudowie. Takie obiekty oferują genius loci – czyli specyficzną atmosferę, której nie da się łatwo wytworzyć w zupełnie nowych realizacjach, W czasach, w których deweloperzy starają się kreować atrakcyjne miejsca, a nie tylko dostarczać na rynek powierzchnie handlowe czy biurowe, jest to niewątpliwe unikalną wartością tego typu projektów

Jan Jakub Zombirt

Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL

Aktualnie w Łodzi na przykład prowadzona jest rewitalizacja trzeciego co do wielkości zespołu fabrycznego w tym mieście, czyli dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. To tutaj powstanie Monopolis, nowoczesny kompleks łączący funkcje biznesowe z rekreacyjnymi. Bez wątpienia jednak inwestycje wiążące się z modernizacją i rewitalizacją są jednymi z najbardziej wymagających. Nieruchomości te muszą mieć jasno określoną strukturę właścicielską, co zdecydowanie skraca cały proces formalny związany z otrzymaniem pozwolenia na start budowy. Ponadto, są one bardzo często objęte ochroną konserwatorską, co musi być uwzględnione w projekcie inwestycji i harmonogramie prac. 

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*