Monopolis zapisuje się na kartach Łodzi

Mijający rok to czas pełen wyzwań szczególnie dla nowych inwestycji, czas trudny ze względu na panującą pandemię – co do tego nikt nie ma wątpliwości. 2021 był jednak również rokiem nowości, realizowania pomysłów, wyróżnień, sukcesów które motywują do dalszych działań. Monopolis jest tego dobrym przykładem, choć to nadal dopiero początek tego, co kompleks może zaoferować swoim gościom. Obok biur, które stanowią zasadniczą część kompleksu, odwiedzający Monopolis goście mają do dyspozycji 7 różnorodnych restauracji, Scenę Monopolis oferującą przedstawienia teatralne i koncerty, muzeum, czy ArtGallery z wystawami malarstwa, fotografii czy rzeźby.

Wraz z początkiem roku Monopolis zostało docenione w kategorii „sharing public spaces” przez Brick Award 2021, czyli konkurs honorujący najlepsze budynki z cegły w Polsce. To także czas, w którym kolejna międzynarodowa firma zdecydowała się na zorganizowanie w unikatowych, nowoczesnych biurach swoją łódzką siedzibę – jedną z przestrzeni dawnej rozlewni (obok obecnych już Clarianta i Digital New Agency) zajęło szwajcarskie ABB działające w takich branżach jak automatyka, robotyka czy energetyka. Pierwszy kwartał to czas obostrzeń, który obfitował w wydarzenia wirtualne. Niemniej jednak, zgodnie z panującymi ograniczeniami, goście Monopolis mogli wziąć udział w walentynkowym koncercie zespołu Blue Cafe czy wystawie „Oblicza miłości”.

„2021 był w rezultacie bardzo udany i obfity. Jestem zadowolony z tego, co udało nam się osiągnąć i nie mogę się już doczekać, aby zobaczyć, co przyniosą następne miesiące. Cały czas powiększamy naszą ofertę. Plany są duże, nie brakuje nam też zapału oraz motywacji, aby czynić Monopolis jeszcze piękniejszym i jeszcze bardziej atrakcyjnym dla łodzian” – podkreśla Krzysztof Witkowski, prezes Virako, zarządcy Monopolis.

Monopolis - Wersja 2.0.

W marcu łodzianie mogli ujrzeć górującą nad kompleksem wieżę, jedną z dwóch planowanych. W założeniu Monopolis wersja 2.0. oferować będzie 12 kondygnacji powierzchni biurowych oraz usługowych. Uroczyste zawieszenie wiechy przez zarząd oraz prezydent Hannę Zdanowską odbyło się 22 kwietnia. Dziś pokryta kortenem i szkłem wieża jest już na ukończeniu, a jej uruchomienie planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

Kulinarnie i Kulturalnie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i pandemicznym odmrożeniem Monopolis ponownie udostępniło restauracyjny pasaż dla wszystkich gości. Trattoria Italiana, Arteria, Mono Cafe & Bistro, Piekarnia Łódź oraz Sendai Sushi & Ramen znów cieszyły podniebienia wielu gości. To także moment, w którym swoje drzwi otworzyło muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego oraz, przede wszystkim, dawnym pracownikom „Polmosu”, których pamiątki można oglądać na wystawach. To jednak nie jedyna nowość, która pojawiła się w tym czasie na terenie kompleksu. Dotychczasową ofertę kulinarną kompleksu rozszerzyły i urozmaiciły restauracja Indian Steak oraz pizzeria La Mia Fabbrica. Pierwsza serwuje najwyższej jakości steki z długo dojrzewającej wołowiny,  druga najlepszą pizzę neapolitańską.

Okres wakacyjny był wypełniony wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi. To właśnie wtedy Monopolis świętowało swoje pierwsze urodziny – dwa weekendy pełne atrakcji przyciągnęły ludzi zaciekawionych tym, co miejsce może zaoferować.

Istotne w mijającym roku było również partnerstwo. Monopolis współtworzyło w czerwcu „Wiosła Kultury” razem z Gazetą Wyborczą, a także festiwal „See Bloggers” zwieńczony galą Hashtagi Roku.

Jeśli goście wciąż czuli niedosyt wydarzeń kulturalnych, to na pewno zadowoliło ich otwarcie nowej przestrzeni na terenie zrewitalizowanego kompleksu, czyli ArtGallery. Wystawa złożona jest ze stałych elementów – malarstwa, rzeźby, fotografii oraz designu, zmieniają się jedynie twórcy. Lokal udostępniony jest artystom całkowicie pro bono w ramach wspierania kultury wysokiej przez zarządcę Monopolis.

W kolejnych miesiącach również nie zabrakło atrakcji. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim koncert Richarda Bony i zespołu Alfredo Rodrigueza inaugurujący trasę koncertową artystów po Europie  – kameruński multiinstrumentalista wraz z fenomenalnym kubańskim pianistą wystąpili w Monopolis w ramach festiwalu „Spirit of Łódź”. Wcześniej, w ramach tego samego festiwalu, publiczność Monopolis oczarowali: wokalistka Nancy Vieira (najbardziej stylowa następczyni Cesarii Evory) czy wyjątkowy wokalista Miroca Paris.

Powyższe wydarzenia obiły się szerokim echem w całym kraju. Monopolis zostało w 2021 docenione m.in. przez Dorotę Szelągowską wraz z ekipą programu „Tu jest pięknie!”, czy Filipa Chajzera tworzącego materiał do „Dzień Dobry TVN”.

Ostatni kwartał roku powitał Monopolis wyjątkową nagrodą - miejsce zostało uznane za Budowę Roku 2021. Doceniony został również lokalny patriotyzm zespołu Virako – Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, nagrodziła Monopolis za wkład w ochronę dziedzictwa historycznego Łodzi poprzez kompleksową rewitalizację pofabrycznego zespołu Monopolu Wódczanego.

Najnowszym elementem, dodatkowo wzbogacającym ofertę dawnego „Polmosu”, jest Monosfera Kreatywności, czyli sala zabaw oraz warsztatów dla najmłodszych. Wypełniony wydarzeniami weekend inaugurujący funkcjonowanie miejsca dał zaledwie przedsmak tego, czego od projektu można spodziewać się na co dzień – od zajęć dla rodziców i niemowląt po kursy przygotowujące do matury dla licealistów.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*