Monopolis zgarnia wszystko

Olbrzymi sukces polskiej firmy Virako w Polsce i na arenie międzynarodowej. Monopolis otrzymało prestiżowe nagrody w dwóch konkursach – za najlepszą architekturę w Polsce w konkursie Prime Property Prize oraz za najlepszą inwestycję typu mixed-use na świecie w konkursie MIPIM Awards 2020.  

JLL jest agentem wyłącznym odpowiadającym za komercjalizację Monopolis.

„Prime Property Prize” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego zadaniem jest wyłonienie firm oraz projektów, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. Monopolis nominowane było w kategorii „Architektura”, w której nagroda przyznawana jest obiektom komercyjnym, wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej, których proces inwestycyjny zakończył się w okresie wrzesień 2019 – wrzesień 2020. Obok Monopolis w tej kategorii nominowani zostali: Elektrownia Powiśle w Warszawie; Biura przy Warzelni, Browary Warszawskie; Chmielna 89 w Warszawie, czy Wave w Gdańsku. Wygrana w takim gronie to niezaprzeczalny sukces łódzkiego projektu.

Z kolei we wtorkowy wieczór, podczas uroczystej gali w Paryżu, prezes Virako Krzysztof Witkowski, odebrał statuetkę dla najlepszej inwestycji o funkcji mieszanej na świecie w konkursie MIPIM Awards 2020. MIPIM Awards to najbardziej uznany, ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników rynku nieruchomości - od deweloperów, przez architektów, firmy budowlane, agencje doradcze, kancelarie prawnicze, po banki i fundusze inwestycyjne. Od 1991 roku w festiwalowym pałacu na Lazurowym Wybrzeżu, tym samym, w którym filmowe Złote Palmy odebrali m.in. Quentin Tarantino, David Lynch czy Andrzej Wajda, przyznawane są nagrody dla najlepszych projektów przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych. W konkursowym Jury zasiadali delegaci z całego świata, w tym roku m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch, czy Wielkiej Brytanii. To oni wybrali finalistów spośród 228 zgłoszonych inwestycji z 45 krajów z całego świata. Monopolis nominowany był w kategorii mixed-use development” jako jedyny projekt z Europy. Tym samym projekt znalazł się wśród czterech najlepszych inwestycji na świecie, obok Singapuru, Montrealu i Bangkoku. Warto wspomnieć, że dotychczas w całej historii konkursu jedynie dwa projekty z Polski zdobyły te prestiżowe statuetki: Metropolitan i Warsaw Spire. Deweloperem inwestycji Monopolis jest polska firma Virako. Projekt powierzono pracowni Grupa 5 Architekci. 

Ogromnie cieszy nas fakt zdobycia przez Monopolis obydwu nagród, zarówno w konkursie Prime Property Prize jak i MIPIM Awards 2020. Jesteśmy dumni z faktu, że nasza inwestycja zyskała uznanie w oczach polskiego i międzynarodowego Jury. Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie. A Łódź to piękne miasto, które zasługuje na tak dobre inwestycje – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.  

Monopolis, jak widać jest bardzo udaną rewitalizacją dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w ŁodziDziś dawna fabryka stała się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i amfiteatru, czyli funkcji stanowiących o różnorodności projektu. Na swoje siedziby te pofabryczne przestrzenie wybrały dotychczas szwajcarskie: Clariant i ABB oraz szwedzka Digital New Agency. Dziś Monopolis staje się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc Łodzi. Jest to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce.  Wystarczy tu wspomnieć, że dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń. W procesie rewitalizacji inwestor Virako olbrzymią wagę przywiązywał do zachowania charakteru miejsca. Przez co zabytkowa cegła czyszczona była w sposób gwarantujący jej naturalny wygląd i patynę.  

W przestrzeni kompleksu znajdziemy też wiele miejsca na sztukę. Obok ARTgalerii, w której organizowane  wystawy fotografii, plakatu, czy malarstwa, jest miejsce na rzeźby uliczne. Pierwsza z nich jest inspirowana dziełem Roberta Indiany – instalacją artystyczną „LOVE”. W Monopolis wariacja tej rzeźby zaprojektowana została przez Rafała Grzelewskiego (głównego architekta Monopolis) i przedstawia napis Łódź. 

W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już realizowany. Ostatni zakończony zostanie  2023 roku.  

Monopolis już dziś tętni życiem. Mieszkańcy Łodzi i okolic tłumnie odwiedzają ten wyjątkowy obiekt zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Goście Monopolis chętnie korzystają z ciekawej oferty gastronomicznej oferowanej przez restauracje, kawiarnię czy piekarnię. Ale nie tylko ze względu na różnorodność kulinarną Monopolis cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Spektakle i wydarzenia organizowane na deskach teatru Scena Monopolis również przyciągają rzeszę sympatyków. Nie sposób nie wspomnieć o letniej edycji „Spirit of Łódź. Music festival”, który przez całe lato, co tydzień, odbywał się w plenerowej przestrzeni kameralnego amfiteatru w Monopolis. Ideą festiwalu była niespodzianka, dlatego też informacja o tym kto miał wystąpić, trzymana była do samego końca w tajemnicy. Podczas festiwalu koncerty zagrali między innymi: Natalia Kukulska, Paweł Domagała, Kuba Badach, Błażej Król, zespół LemON, czy John Porter z zespołem. To była zdecydowanie energetyzująca dawka emocji. W ARTgalerii, której przestrzeń przyciąga artystów z różnych dziedzin, prezentowane są obecnie karty Kalendarza Virako 2020/2021 z fotografiami autorstwa Sebastiana Ćwika, uznanego fotografa modowego. Wkrótce odwiedzający Monopolis mogą spodziewać się nowej wystaw, która z pewnością zaskoczy i wzbudzi zainteresowanie. 

 

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*