1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowy standard rachunkowości dotyczący leasingu - MSSF 16. Z perspektywy podatkowej właścicieli nieruchomości, zmiany wprowadzone przez MSSF 16 nie są znaczące i, poza umowami podnajmu, leasingodawca nie musi dokonywać istotnych korekt w dacie przejścia na nowy standard.
Jednak co nowe regulacje oznaczają dla najemców powierzchni biurowych?
Okazuje się, że znaczące zmiany zostały wprowadzone w modelu rozpoznania kosztów przez najemców biur, w związku z czym MSSF 16 będzie miał odczuwalny wpływ szczególnie na spółki, dla których forma leasingu operacyjnego stanowiła istotne źródło finansowania pozabilansowego. Obowiązująca obecnie forma leasingu operacyjnego nie będzie już dostępna za wyjątkiem umów krótkoterminowych (do 12 miesięcy) oraz umów dotyczących aktywów o niskiej wartości. Wszystkie pozostałe umowy muszą zostać uwzględnione w bilansie w podobny sposób, jak obecnie ma to miejsce w przypadku umów spełniających kryteria leasingu finansowego.
Nowe standardy dotyczące leasingu to nie tylko temat ważny dla działów księgowości. Nowy proces obejmie całą organizację: operacje, księgowość, finanse, a także dział nieruchomości, IT, prawny, czy podatkowy.
Jakie dodatkowe zamiany przyniesie ze sobą MSSF 16, jak powinniśmy się do nich przygotować i w końcu - czy nowy standard wpłynie na dynamikę rynku powierzchni biurowych? Więcej na ten temat w naszym najnowszym raporcie „MSSF 16 – co przyniesie przyszłość?”
Zapraszamy do lektury.