Nowy inwestor pozyskany przez Griffin Real Estate i Echo Investment

Griffin Real Estate i Echo Investment pozyskali kolejnego inwestora – Redefine Properties. To jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki, notowany na giełdzie w Johannesburgu.
Firmy wspólnie stworzą pierwszy nieruchomościowy fundusz inwestycyjny o formule typu REIT oparty na nieruchomościach ulokowanych Polsce.

We wtorek, 1 marca br. zawarta została umowa między Echo Investment S.A. a Redefine. Na jej mocy Echo sprzeda 75 proc. udziałów w spółce kontrolującej wszystkie aktywa komercyjne grupy Echo Investment czyli obiekty biurowe i handlowe. Pozostałe 25 proc. udziałów w tej spółce zostanie w Echo Investment. Wejście w życie umowy uzależnione jest od zgody Komisji Europejskiej na transakcję.
Spółka z udziałem Redefine i Echo Investment będzie miała formułę zbliżoną do funduszu typu REIT i będzie początkowo zarządzała aktywami wartymi 1,18 mld Euro. Zgodnie z umową będzie też miała w ciągu trzech najbliższych lat prawo złożenia pierwszej oferty zakupu części obiektów biurowych, bądź handlowych obecnie budowanych lub projektowanych przez Echo Investment. Tym samym wartość jej aktywów może wzrosnąć do ponad 1,7 mld Euro.

Galeria Echo, Kielce

Na tym nie koniec. Jej strategicznym celem będzie dalsze poszerzanie portfolio o atrakcyjne przestrzenie komercyjne. Transakcja otwiera przed spółką nowe możliwości inwestycyjne zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach nieruchomości. Spółka będzie zarządzana przez Griffin Real Estate.
- To kolejny globalny inwestor, który nam zaufał. Po Oaktree i PIMCO to trzeci globalny fundusz, który powierza nam zarządzanie swoimi polskimi aktywami. Fakt ten, w połączeniu z planem dalszego pozyskiwania kapitału na jednej lub kilku renomowanych giełdach, daje zupełnie nowe możliwości inwestycyjne, o których już teraz myślimy – mówi Przemysław Krych, CEO Griffin Real Estate.
- Pracowaliśmy nad ta transakcją z Redefine od wielu miesięcy. W trakcie tych rozmów stworzyliśmy z naszymi nowymi partnerami plan dalszego rozwoju spółki w oparciu o nowo pozyskany kapitał. Naszym celem będzie stworzenie dominującego funduszu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości biurowych i handlowych. Redefine to dobry partner do tego przedsięwzięcia, o długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym i silnym pro wzrostowym nastawieniu – dodaje Maciej Dyjas, co-CEO Griffin Real Estate

Outlet Park, Szczecin

Także zarząd Echo Investment podkreśla, iż rozpoczęcie współpracy z południowo afrykańskim funduszem stwarza spółce nowe możliwości rozwoju i ekspansji – Po pierwsze, dostaliśmy satysfakcjonującą wycenę za 75 procent naszego portfela komercyjnego. Po drugie, spółka z udziałem Redefine ma duży potencjał wzrostu wartości. Wreszcie, po trzecie, pozyskanie takiego partnera jak Redefine,
a jednocześnie potencjalnego nabywcy naszych kolejnych obiektów w drodze tzw. prawa do złożenia pierwszej oferty, pozwala nam bardziej skupić się na projektowaniu i budowie kolejnych obiektów komercyjnych. Będziemy także rozbudowywać, wynajmować i zarządzać wspólnymi aktywami. Liczymy zatem na długoterminową współpracę z nowym partnerem – mówi Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment S.A..
- Mamy zamiar być długoterminowym inwestorem w polskim funduszu. Widzimy duży potencjał do dalszego wzrostu i jesteśmy pewni dobrej współpracy z naszymi partnerami Echo i Griffinem – mówi Marc Wainer, Executive Chairman of Redefine.
W transakcji Echo Investment doradzały JLL i bank UBS odpowiedzialne za doradztwo transakcyjne.

Oxygen Szczecin

O Redefine Properties:
Redefine Properties Limited, to południowo afrykański REIT. Wchodzi w skład indeksu TOP 40 giełdy w Johannesburgu. Zarządza aktywami wartości 65 mld ZAR (około 4 mld Euro). Firma jest notowana na giełdzie w Johannesburgu od 2000 roku
i od tego czasu systematycznie zwiększa swoją wartość.
Ma w swoim portfelu obiekty biurowe handlowe i przemysłowe. Oprócz Republiki Południowej Afryki jest obecna na rynku australijskim, gdzie jest m.in. znaczącym akcjonariuszem notowanej na australijskiej giełdzie Cromwell Property Group, która kontroluje fundusz Valad Europe inwestujący m.in. w Polsce w obiekty handlowo-przemysłowo-usługowe.
Redefine Properties poprzez Redefine International PLC – fundusz notowany na giełdzie londyńskiej – inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

Malta Office ParkO Echo Investment:
Echo Investment S.A. to jedna z największych w Polsce firm inwestycyjno-deweloperskich. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo-rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym.

Od 1996 roku firma jest notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrealizowała ponad 120 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1100000 mkw.
Od 2015 roku Echo Investment S.A. jest częścią dynamicznie rozwijającej się grupy kapitałowej Griffin Real Estate - Oaktree - PIMCO.

O Griffin Real Estate:
Griffin Real Estate to wiodący i dynamicznie rozwijający się inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Fundusz zarządzany przez Griffin jest odpowiedzialny za jedno z największych przejęć na rynku nieruchomości w Polsce - zakup pakietu 65,99 proc. akcji spółki Echo Investment SA.
Ponadto firma realizuje inwestycje we wszystkich największych, polskich miastach. W jej portfolio znajduje się m.in. DH Renoma we Wrocławiu, Centrum Biurowe Lubicz I&II w Krakowie, katowicki Supersam, Green Horizon w Łodzi, siedziba Microsoftu oraz Philipsa w Warszawie, sieć akademików Student Depot oraz wiele obiektów biurowych i handlowo-usługowych, a także działek inwestycyjnych w stolicy i w całej Polsce. Griffin jest laureatem wielu nagród, jedną z ostatnich jest „Overall Company of the Year 2015” w międzynarodowym konkursie Central & Eastern European Real Estate Quality Awards we współpracy z Financial Times.
Flagową inwestycją firmy jest rewitalizacja Hali Koszyki w Warszawie i stworzenie na jej terenie wielofunkcyjnego kompleksu z częścią biurową i usługowo – restauracyjną oraz w mniejszym stopniu handlową. Projekt także został nagrodzony głosami publiczności podczas Gali Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Największe Osiągnięcie Biznesowe Roku”.
Griffin Real Estate oprócz inwestowania własnych środków zarządza w Polsce również aktywami globalnych funduszy inwestycyjnych. Jest to przede wszystkim Oaktree Capital Management, który już od kilku lat jest strategicznym partnerem Griffina, a także Pacific Investment Management Corporation (PIMCO), dla którego
inauguracyjną transakcją na polskim rynku jest właśnie wspólna inwestycja w Echo Investment SA. Redefine będzie więc trzecim inwestorem, którego kapitałem w Polsce bedzie zarządzał Griffin Real Estate.
Griffin wspiera liczne inicjatywy społeczne, w tym Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. W przestrzeniach należących do Griffin realizowane są również projekty artystyczne, inicjowane przez Griffin Art Space, instytucję powołaną, aby wspierać
i promować sztukę.

Przemysław Krych i Maciej Dyjas, główni udziałowcy Griffin Real Estate są również głównymi udziałowcami funduszu private equity Cornerstone Partners, który w styczniu br. wraz z funduszem Bridgepoint dokonał inwestycji zakupu spółki Smyk.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*