Platynowy certyfikat LEED dla Rondo 1

WARSZAWA, 3 sierpnia 2016 r. Rondo 1 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych biurowców w Warszawie - otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Platinum dla istniejących budynków (system oceny LEED Building Operations and Maintenance). W ten sposób obiekt poprawił swój wynik sprzed pięciu lat, kiedy to został wyróżniony na poziomie LEED Gold. W systemie LEED stworzonym przez U.S. Green Building Council każdego dnia certyfikuje się ponad 170 000 mkw. (brutto) w 160 krajach.

Rondo 1 to pierwszy budynek w Polsce z certyfikatem LEED Platinum w kategorii obiektów istniejących (LEED Building Operations and Maintenance). Proces certyfikacji Rondo 1 przeprowadzili eksperci z firmy doradczej JLL.

W procesie certyfikacji przeprowadzono kompleksową analizę użytkowania budynku, audyt energetyczny i instalacji budynkowych, jak również szereg ankiet wśród firm użytkujących powierzchnię biurową, np. dotyczących komfortu termicznego czy środków transportu. Z ankiet wynika m.in., że ponad 80% pracowników w Rondo 1 korzysta z alternatywnych środków transportu, dzięki czemu budynek uzyskał maksymalną możliwą ocenę w ramach punktacji LEED oraz dodatkowo zdobył punkt za innowacyjność.

„Recertyfikacja Rondo 1 na najwyższym - platynowym - poziomie wpisuje się w realizowaną przez Deutsche Asset Management politykę zrównoważonego rozwoju. Współpracujemy z najemcami w zakresie tzw. zielonych rozwiązań i promujemy proekologiczne zachowania. Prace aranżacyjne i rearanżacyjne, zarówno na powierzchniach wspólnych, jak i najmu prowadzone są według wytycznych LEED, czyli przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, z uwzględnieniem ścisłej polityki gospodarowania odpadami. W ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 25% wzrósł także poziom segregowanych już na poziomie budynku odpadów. Rondo 1 od czasu uzyskania certyfikatu LEED Gold utrzymuje zielone tarasy, używa ekologicznych środków czystości, konserwacyjnych, ochrony roślin, jak również ekologicznych mieszanek zimowych. Z naszych rozmów z najemcami wynika, że firmy doceniają lokalizację w budynku, w którym stosuje się szereg rozwiązań minimalizujących jego wpływ na środowisko naturalne”, powiedział Marek Jakubiak, Head of Real Estate, CEE, Deutsche Asset Management.

Regina_Gul_s.jpg, JLL

„O ponad 6% wzrosła efektywność energetyczna budynku w stosunku do poprzedniej certyfikacji. Rondo 1 znajduje się w gronie najbardziej efektywnych obiektów biurowych w bazie Energy Star. 100% energii elektrycznej zużywanej w budynku posiada certyfikaty energii odnawialnej. Ponad 61% odpadów w Rondo 1 poddawane jest ponownemu przetworzeniu. Rondo 1 zużywa o ponad 30% mniej wody pitnej niż standardowe obiekty”, dodała Regina Gul, Senior Project Manager, LEED AP, BREEAM Assessor, BREEAM In-Use Auditor, JLL.

Budynek Rondo 1 położony jest w samym sercu biznesowej Warszawy – u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Al. Jana Pawła II. Lokalizacja zapewnia dogodne połączenia z całym miastem, dzięki świetnemu dostępowi do komunikacji miejskiej, w tym stacji metra Rondo ONZ, licznych linii tramwajowych i autobusowych, a także bliskości Dworca Centralnego. Rondo 1 składa się z imponującej, 40 – piętrowej (192 metry wysokości) przeszkolonej wieży od strony Al. Jana Pawła II oraz 10-kondygnacyjnego budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Projekt oferuje ok. 60 000 mkw. powierzchni biurowych oraz ok. 6 000 mkw. powierzchni handlowo – usługowych. Najemcy oraz ich goście mają do dyspozycji parking na 500 miejsc.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*