Zielone budynki - LEED
LEED to istniejący od 1994 roku wielokryterialny system certyfikowania budynków i promowania zrównoważonego budownictwa - wymyślony i stworzony przez amerykańską organizację non-profit USGBC (U.S. Green Building Council). Organizacja ta powstała w 1993 roku i od tego czasu skupia firmy z każdego sektora budownictwa m. in, firmy deweloperskie czy agencje rządowe.
Głównym celem USGBC jest promowanie zmiany sposobu budowania budynków tak by te były zaprojektowane, wybudowane i używane w sposób najmniej wpływający na środowisko naturalne. Można śmiało powiedzieć, że takie ekologiczne budownictwo stanowi obecnie główny trend w branży budowlanej.
Mimo tego, iż w Polsce najczęściej certyfikowane są budynki biurowe kryteria oceny dotyczą różnego rodzaju budownictwa. Certyfikowane mogą być: nowe budynki biurowe (LEED for New Construction), poszczególne wnętrza (LEED for Commercial Interiors) ale również szkoły (LEED for Schools), szpitale (LEED for Healthcare) czy budynki mieszkalne (LEED for Homes).
Oceniany budynek lub przestrzeń zdobywa punkty, maksymalna ilość punktów do zdobycia to 100 + 10 punktów bonusowych za innowacyjne podejście w projekcie.
Na podstawie punktów określa się poziom certyfikacji. Wyróżnia się cztery poziomy:
- 40-49 pkt - poziom certyfikowany,
- 50-59 pkt - poziom srebrny,
- 60-69 pkt - poziom złoty,
- 80 pkt lub więcej - poziom platynowy.
Amerykański system certyfikacji budynków LEED oraz brytyjski BREEAM stanowią najważniejsze systemy certyfikacji zielonego budownictwa w Polsce. W rzeczywistości istnieje wiele systemów oceny zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wybór i zastosowanie odpowiedniego systemu stanowi ważny element w projektowaniu nowego obiektu budowlanego. Budynek opatrzony certyfikatem to prestiż na arenie nie tylko narodowej, ale także międzynarodowej.