Roger Dunlop, Dyrektor Generalny, Avestus Real Estate, opowiada o nowym projekcie biurowym – Infinity, który powstaje w centrum Wrocławia oraz o potencjale miast regionalnych i preferencjach najemców w czasie pandemii.
Nina Wiater: Avestus Real Estate działa na rynkach nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej od ponad 25 lat. Jakie obecnie projekty są w realizacji i jaką przyjęliście strategię rozwoju firmy?
Avestus Real Estate jest obecny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej od 25 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 2 mln mkw. projektów biurowych, handlowych, wielofunkcyjnych i mieszkaniowych w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji. W Polsce koncentrujemy się głównie na realizacji projektów komercyjnych, ale oferujemy również usługi zarządzania biurami i doradztwo w zakresie najmu. Nasze bogate doświadczenie w sektorze komercyjnym jest szczególnie przydatne przy opracowywaniu rozwiązań dla rynku biurowego w Polsce. Nie oznacza to jednak, że ograniczyliśmy się tylko do tego segmentu, ponieważ realizowaliśmy również projekty mieszkaniowe i handlowe. Specyfika każdego rynku determinuje działania, w jakie jesteśmy zaangażowani w poszczególnych regionach. Na przykład rynek biurowy w czeskiej Pradze ma dużo mniejszą skalę niż ten w Warszawie. Z tego powodu w stolicy Czech koncentrujemy się głównie na sektorze mieszkaniowym. Natomiast w Polsce interesują nas największe rynki biurowe poza Warszawą, takie jak Kraków, gdzie od 2010 r. ukończyliśmy ok. 70 tys. mkw., Łódź, czy Wrocław, gdzie obecnie oddajemy do użytku 22 tys. mkw. w naszym najnowszym biurowcu Infinity. To są aktualnie kierunki naszej ekspansji. W miastach regionalnych chcemy dostarczać średniej powierzchni biurowce, które dzięki dobrze skomunikowanej lokalizacji są łatwo dostępne dla transportu indywidualnego i publicznego. Stawiamy na projekty w lojalizacjach cechujących się rozwiniętym rynkiem pracy. Na szczęście jest tak w przypadku większości polskich miast.
NW: Obecnie, w związku z pandemią, obserwujemy większe zainteresowanie mniejszymi, średnimi, a nawet „kameralnymi” biurowcami z możliwością elastycznego kształtowania powierzchni biurowej. Projekty Avestusa wydają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom rynku.
RD: Tak, to prawda. Jeszcze rok temu wiele osób wieszczyło koniec rynku biurowego do jakiego przywykliśmy, jako że pracownicy przestawili się na model domowy, a deweloperzy stanęli przed widmem nadpodaży. Czas jednak pokazał, że ludzie potrzebują interakcji społecznych. Ponieważ charakter pracy może się zmienić, będziemy musieli dostosować projekt i przestrzeń biurową do nowych potrzeb pracownikow. Możemy stać się również świadkami podziału dużych amorficznych budynków na mniejsze biura dobrze obsługiwane przez transport publiczny. Zmieni się sposób funkcjonowania budynków biurowych. Powstaną elastyczne przestrzenie z bardziej zintegrowanymi, ale mniejszymi zespołami. Pracownicy będą przychodzić do biur o różnych porach, pracując nad konkretnymi projektami. Ostatnio otrzymujemy zapytania od firm, które poszukują lepszej jakości i bardziej elastycznej powierzchni biurowej. Uważam, że to daje nam przewagę, jeśli chodzi o budynki w trakcie realizacji, ponieważ na tym etapie możemy łatwo zaadaptować przestrzeń do zmieniających się potrzeb. Przykładowo, jeśli firma rozważa najem 2 000 mkw., ale wiem, że na pewno użyje 1 500 mkw., możemy wspólnie zdecydować się na przednajem 1 500 mkw. z opcją dodatkowych 500 mkw. Takiej elastyczności nie mają bydynku już istniejące.
NW: Budowa wrocławskiego biurowca Infinity rozpoczęła się na początku marca. Czy może nam Pan przybliżyć ten projekt? Kiedy budynek Infinity zostanie ukończony?
RD: Infinity, zlokalizowane na rogu ulic Nabycińskiej, Legnickiej i Sokolniczej we Wrocławiu, zostanie oddane do użytku w I kwartale 2023 roku. To budynek biurowy klasy A, oferujący ponad 19 800 mkw. powierzchni biurowej oraz około 2 500 mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Obiekt będzie posiadał podziemny garaż z 303 miejscami postojowymi oraz udogodnienia dla rowerzystów. Uważam, że mamy tu wspaniałą okazję do połączenia dwóch funkcji w jednym budynku. Z 10 przystankami tramwajowymi i 12 przystankami autobusowymi znajdującymi się w pobliżu budynku, Infinity oprócz funkcji biurowej może również służyć jako przestrzeń handlowa i usługowa, oferująca szereg udogodnień dla różnych grup odbiorców. Pod względem technologicznym Infinity posiada wszystko, czego można potrzebować w dzisiejszym środowisku biurowym. Siedem wind dla oszczędności czasu, 303 miejsca parkingowe i stojaki na rowery. Budynek został zaprojektowany z wielką starannością: jego zakrzywiony kształt pozwoli na dopływ dużej ilości światła dziennego i nada przestrzeni wrażenie przestronności. Infinity otrzymało precertyfikat BREEAM „Excellent” ze względu na m.in. wysokiej jakości materiały budowlane, które pozwolą na stworzenie komfortowego środowiska pracy.
NW: A jak wygląda infrastruktura rowerowa?
RD: W Infinity tworzymy również przyjazne otoczenie dla rowerzystów – stojaki na rowery na parkingu podziemnym, a także prysznice i szafki. Pracownicy będą mieli możliwość przyjazdu do pracy samochodem, autobusem, tramwajem lub rowerem.
NW: Do jakich sektorów czy branż skierowana jest oferta Infinity?
RD: Oferta Infinity jest z założenia kierowana do najemców z sektora BPO, SSC czy IT, ale w rzeczywistości każdy najemca biurowy, który potrzebuje wysokiej jakości powierzchni w dogodnej lokalizacji, takie warunki znajdzie w naszym budynku. Już teraz zaczynamy otrzymywać zapytania od lokalnych firm, które szukają powierzchni, lepszej jakości. Stawiamy na kondygnacje o większej powierzchni, ponieważ oferują one elastyczność. W Infinity powierzchnie wynoszą około 3,5 tys. mkw. Więksi najemcy nie muszą lokować się na dwóch lub trzech piętrach, mogą zająć całą kondygnację. Ale dzięki temu, że mamy dwa hole i siedem wind, możemy elastycznie podzielić przestrzeń, jeśli zajdzie taka potrzeba. To są kolejne wyróżniki Infinity na tle rynku.
NW: Czy pracujecie nad kolejnymi projektami w innych miastach?
RD: Tak, jesteśmy zadowoleni z sukcesu Infinity, ale nie spoczywamy na laurach i w tej chwili przygotowujemy nowy projekt we Wrocławiu. Rozważamy również lokalizacje w Krakowie i Warszawie, ale na tym etapie nie mogę zdradzić więcej szczegółów, ponieważ nadal prowadzimy negocjacje.
NW: Czym zajmujesz się w wolnym czasie? Co Cię motywuje w pracy?
RD: Uważam, że kluczem do sukcesu są ludzie. Mam świetny zespół wokół siebie, który wykonuje naprawdę dobrą pracę. Dzięki niemu mogę skupić się na swoich obowiązkach. W wolnym czasie dużo jeżdżę na rowerze, czytam książki i chodzę na spacery z psem. Oglądam też wyścigi samochodowe. Kiedyś ścigałem się samochodami i dużo biegałem, ale teraz skupiam się bardziej na mojej rodzinie – żonie i dzieciach.
NW: Roger, dziękuję za poświęcony czas. Życzę wszystkiego najlepszego i trzymaj się zdrowo.
RD: Nina, bardzo dziękuję!