Po bardzo dobrym 2017 roku globalny rynek biurowy utrzymał wysokie tempo rozwoju w pierwszych miesiącach 2018. Spada poziom pustostanów, a popyt sięgnął najwyższego od 2008 roku poziomu – 10 mln mkw. wynajętych na 96 rynkach. To wynik wyższy o 7% niż rok temu.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na globalnym rynku nieruchomości biurowych na koniec I kwartału 2018 roku.
Globalny rynek biurowy rośnie w siłę
W perspektywie globalnej to Azja i Pacyfik odnotowały największy, aż 12-procentowy wzrost najmu rok do roku. W Europie, w I kw. 2018, wynajęto 3,1 miliona mkw., co stanowi wzrost o 6% rok do roku i o 23% w perspektywie ostatnich dziesięciu lat. Paryż odnotował w I kw. 2018 najwyższy popyt od 2006 roku, Londyn przekroczył oczekiwania – zapotrzebowanie na biura wzrosło o 8% rok do roku. Wielka piątka niemieckich lokalizacji biurowych odnotowała bardziej zrównoważony popyt w porównaniu do solidnego I kw. 2017 r. Globalne trendy znajdują odzwierciedlenie również na polskim rynku.
W pierwszych trzech miesiącach tego roku podpisano umowy najmu na prawie 330 000 mkw., z czego ok. 127 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą, w budowie znajdowało się natomiast 1,8 mln mkw. biur. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają już 9,8 mln mkw. Nowa podaż - wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale - w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu polski rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw.
Ciekawym zjawiskiem jest wzrost popularności elastycznych powierzchni, zarówno wśród mniejszych firm, jak i korporacji.
Wartą uwagi jest ciągle rosnąca popularność elastycznych przestrzeni do pracy, dotyczy to zarówno Polski, jak i światowych rynków. Jak wynika z naszych analiz, na początku 2018 roku w ujęciu globalnym operatorzy coworkingowi byli kluczowym źródłem popytu na wynajem powierzchni biurowej. Ma to bezpośredni związek z zaostrzającą się rywalizacją o specjalistów – firmy szukają nowych sposobów, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, a to pociąga konieczność dostosowania się do ich potrzeb i zapewnienia im środowiska pracy wspierającego produktywność i dobre samopoczucie. Coraz częściej na te oczekiwania odpowiadają oryginalne koncepty coworkingowe.
Pozytywne wyniki I kw. 2018 sprawiły, że światowy rynek najmu znalazł się na dobrej drodze do kolejnego, solidnego roku, mimo że wskaźniki prawdopodobnie nie przekroczą ubiegłorocznych wyników.
Zmniejsza się ilość pustostanów, a wzrastają czynsze
Globalny wskaźnik pustostanów spadł o kolejne 20 pp osiągając tym samym poziom 11,7% w pierwszym kwartale roku, pomimo oddawania do użytku kolejnych projektów biurowych. Najniższy poziom zanotowano w Europie - 7%, czyli o ok. 3% mniej niż na polskim rynku. W rejonie Azji i Pacyfiku poziom pustostanów wynosi 10,9%.
Rozwój rynku nieruchomości biurowych znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianach stawek czynszów prime, które wzrosły o 3,8% rok do roku.