The FORM z certyfikatami WiredScore i SmartScore na najwyższym poziomie Platinum

Biurowiec The FORM, flagowy projekt Lincoln Property Company w Polsce, otrzymał globalne certyfikaty WiredScore i SmartScore na najwyższym poziomie Platinum, przyznawane najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie w zakresie jakości i bezpieczeństwa łączności cyfrowej oraz inteligentnych rozwiązań sprzyjającym użytkownikom.

Biurowiec The FORM, o powierzchni blisko 31 tys. mkw., który jest realizowany przez Lincoln Property Company („Lincoln”) w najdynamiczniej rozwijającej się dzielnicy biznesowej Warszawy, u zbiegu ulic Pańskiej i Miedzianej na Woli, będzie najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie budynkiem biurowym na mapie Warszawy i Polski. Uzyskanie certyfikacji WiredScore i SmartScore przez The FORM to potwierdzenie, że budynek dołączył do ligi budynków best-in-class w Polsce i na świecie, spełniając najwyższe globalne standardy dotyczące infrastruktury teletechnicznej i zaawansowania technologicznego.

"To niezwykle satysfakcjonujący moment i pomyślne zakończenie wielomiesięcznego procesu, który od samego początku realizowaliśmy we współpracy z zespołem technologicznym firmy Colliers. Bez wątpienia ewenementem na rynku było to, że już na etapie prac nad projektem architektonicznym biurowca wytyczne WiredScore i SmartScore posłużyły jako narzędzie wspierające do stworzenia wraz z Colliers całej koncepcji budynku inteligentnego, dokładnego zdefiniowania oczekiwanych funkcjonalności i ostatecznego wyboru rozwiązań i technologii. Każdy z wybranych systemów budynkowych miał bardzo konkretne wytyczne do spełnienia, a wybór dostawców systemów bazował na ich komplementarności i możliwości integracji, najwyższej jakości i funkcjonalności oferowanych rozwiązań i technologii." - mówi Damian Grzywacz, Managing Director, Lincoln Property Company Poland.

W ramach strategii smart builiding – jako pierwszy budynek biurowy w Polsce, The FORM zaoferuje aktualnie najbardziej zaawansowaną na rynku platformę dla najemców – rozwiązanie firmy Smart Spaces – która poprzez aplikację mobilną i webową dostarczy zintegrowanych danych i doświadczeń. Poprzez aplikację będzie można nie tylko wejść do budynku, zaprosić i wprowadzić gościa do budynku, czy wjechać na parking, ale również zweryfikować jakość środowiska wewnątrz i na zewnątrz budynku (jakość, wilgotność i temperaturę powietrza), sterować oświetleniem i temperaturą w pomieszczeniach, a także zamówić jedzenie i zapłacić za takie zamówienie. Administratorzy najemców dodatkowo będą mieli dostęp do analityki danych o wykorzystaniu przestrzeni ich biura, parkingu czy zużycia mediów – przydatne do raportowania ESG. Platforma Smart Spaces zaoferuje także możliwość rozszerzania funkcjonalności o zarządzanie powierzchnią najemców.

Ponadto w budynku The FORM zostaną wdrożone mobilne karty dostępu z wykorzystaniem NFC w Apple Wallet i Portfel Google, które umożliwią szybkie poruszanie się po budynku, bez konieczności posiadania tradycyjnej karty dostępu i będą działać nawet do 5 godzin po rozładowaniu się telefonu, a jednocześnie zapewniając najwyższy standard bezpieczeństwa dzięki czytnikom firmy HID.

W biurowcu The FORM zostanie także wykorzystany zaawansowany system automatyki i analityki budynkowej Siemens Desigo CC, w pełni zintegrowany z platformą każdego najemcy. Z kolei dzięki zastosowaniu innowacyjnego licznika odpadów WasteTracker, każdy najemca otrzyma bezpośredni dostęp do swoich danych oraz zindywidualizowane rekomendacje w zakresie redukcji odpadów w biurze.

Lincoln opracował również tzw. governance technologiczny, w ramach którego wprowadzi politykę cyberbezpieczeństwa dla budynku oraz podręcznik integracji najemców, który definiuje możliwości integracji rozwiązań dostępnych w budynku do systemów trzecich.

"Projekt The FORM jest dla mnie naprawdę wyjątkowy – od początku firma Lincoln postawiła sobie bardzo wysoko poprzeczkę i skrupulatnie realizuje ambitne cele związane z tą inwestycją. Dzięki zaangażowaniu naszego zespołu na bardzo wczesnym etapie mogliśmy dokładnie poukładać wytyczne techniczne i odważnie decydować się na wdrażanie najnowszych technologii, dbając o ich najwyższą jakość, którą potwierdzają globalne standardy technologiczne." - komentuje Renata Hartle, liderka zespołu technologicznego Colliers, która wspiera Lincoln w opracowaniu i wdrożeniu strategii inteligentnego budynku.

"Uzyskanie przez Lincoln Property Company certyfikatów WiredScore i SmartScore na najwyższym możliwym poziomie Platinum dla budynku The FORM to znaczący kamień milowy, ustanawiający firmę Lincoln jako wiodącego dewelopera w Warszawie. Jasna wizja zespołu Lincolna, napędzana zarówno globalnym, jak i lokalnym doświadczeniem, w połączeniu z wdrożeniem naszych wytycznych od wczesnej fazy projektowania, zaowocowała budynkiem, w którym technologia realnie zwiększa komfort użytkowania najemców. To strategiczne podejście doprowadziło do udanej komercjalizacji budynku i przyciągnęło topowych najemców, w tym Colliers i ING Hubs." - komentuje Laura Klair, Head of Nordics & CEE, WiredScore.

Biurowiec The FORM jest w zaawansowanej fazie budowy – jego oddanie do użytkowania jest planowane w grudniu 2024 roku, podczas gdy pierwszy najemca rozpocznie swoją działalność w styczniu 2025 roku. Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację The FORM jest zespół ekspertów JLL.

The FORM został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o jego przyszłych użytkownikach i minimalizacji wpływu na środowisko, co potwierdzą także inne certyfikaty: WELL i LEED na najwyższym poziomie Platinum, certyfikaty AirScore D&O i ActiveScore na poziomie Platinum oraz „Obiekt bez barier”. Na 9 kondygnacjach budynek zaoferuje najemcom ponad 30,8 tys. mkw. powierzchni, w tym ponad 28,3 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz 2,5 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowej na parterze. Sercem biurowca będzie zielone patio o powierzchni ponad 600 mkw., łączące się płynnie z nowym placem miejskim od ulicy Miedzianej, tworzące zieloną strefę spotkań i wypoczynku. Budynek zaoferuje także trzy przestronne tarasy o łącznej powierzchni blisko 1,1 tys. mkw. na piątej, szóstej i ósmej kondygnacji. 100% energii elektrycznej zużywanej w trakcie eksploatacji budynku będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Na dachu biurowca zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Trzyszybowe przeszklenie fasady z termiczną powłoką to kolejny element zapewniający wysoką efektywność energetyczną. W porównaniu do typowych budynków biurowych w The FORM zostanie dostarczonych o 30% więcej świeżego powietrza do powierzchni biurowych. Wykorzystane zostaną również technologie, które pozwolą na zmniejszenie zużycia wody o 50%. Budynek zostanie wyposażony w najwyższej klasy systemy oczyszczania i nawilżania powietrza oraz free-coolingu, jak również w zbiornik na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni. Na dwóch kondygnacjach podziemnych zlokalizowany będzie parking z 254 miejscami parkingowymi dla najemców i ich gości, a 30% z miejsc zostanie wyposażonych w instalacje pod stacje ładowania samochodów elektrycznych. Nie zabraknie także udogodnień dla rowerzystów, m.in. ponad 210 stojaków rowerowych, osobne wejście i dedykowana winda z poziomu parteru oraz rozbudowane zaplecze z przebieralniami i prysznicami, stacjami napraw oraz ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*