Central Point – biurowiec nowej rzeczywistości

Richard Aboo, Chief Commercial Officer, Immobel Polska, opowiada o Central Point – nowym budynku na biurowej mapie Warszawy, ekologicznych rozwiązaniach w biurze oraz jak tworzyć przyjazne miejsce do pracy. 

MW: Rozmawiamy tuż po uroczystym otwarciu budynku Central Point. Gratuluję! Jakie emocje towarzyszą Ci w tym szczególnym czasie ?

RA: Było to duże osiągnięcie dla całego zespołu Immobel, zwłaszcza dla osób, które były zaangażowane w projekt od samego początku. Udało nam się ukończyć budynek zgodnie z harmonogramem, co było ogromnym wyzwaniem w czasie pandemii. Dla nas był to wielki zaszczyt świętować otwarcie Central Point  z ludźmi, którzy niestrudzenie pracowali nad projektem i tymi, którzy nadal nas wspierają. Dla mnie to naprawdę wielka duma, że mogę być częścią tego wyjątkowego projektu i nie mogę się doczekać, aby powitać w budynku naszych kolejnych najemców.

MW: Central Point przez większość czasu powstawał, kiedy w Polsce i na świecie panowała pandemia koronawirusa. Z jakimi wyzwaniami mierzyliście się w 2020 a jakimi dziś?

RA: Pandemia to wciąż ogromne wyzwanie nie tylko dla naszej branży, ale także dla wielu innych sektorów. Wprowadzone ograniczenia utrudniały i spowalniały wiele trwających procesów związanych z budową i wynajmem budynku. Oprócz tego, musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniami związanymi z opóźnionymi dostawami materiałów, które miały duży wpływ na koszty budowy i pracy. Niemniej jednak naszym celem było ukończenie budowy na czas i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom zaangażowanym w proces i na szczęście udało się! Byłem też mile zaskoczony ogromnym zainteresowaniem naszym budynkiem. Aktualnie przprowadzamy bardzo dużą ilość spotkań z firmami, które chcą mieć nowe biuro właśnie w tej lokalizacji.

MW: Porozmawiajmy o lokalizacji Central Point. Budynek powstał w samym sercu Warszawy na skrzyżowaniu dwóch linii metra, obok powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej i terenów zielonych jak choćby Park Saski. Skąd wybór takiego miejsca ?

RA: Lokalizacja Central Point mówi sama za siebie. To jedyny budynek w Warszawie, a śmiem twierdzić w całej Polsce, który znajduje się na skrzyżowaniu dwóch linii metra i głównych arterii miasta – Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Takie umiejscowienie naszego budynku sprawia, że mamy w zasięgu ręki wszystkie udogodnienia, jakie oferuje ta lokalizacja, od restauracji, kawiarni i teatrów po sklepy i wiele więcej. Naszym celem było stworzenie biurowca, do którego ludzie mogliby łatwo dotrzeć ze wszystkich dzielnic Warszawy. Poza tym otaczają nas tereny zielone – znajdujemy się  dosłownie 2 minuty spacerem od pięknych Ogrodów Saskich. Z pewnością wierzymy, że w dzisiejszych trudnych czasach, w których firmy walczą o przyciągnięcie talentów i zmotywowanie pracowników do powrotu do biur, te elementy mają ogromne znaczenie.

MW: Jaką przewagę ma Central Point nad innymi budynkami biurowymi, znajdującymi się w okolicy ?

RA: Na pewno poczucie przestrzeni i zieleni wokół budynku – to, że mając tu biuro, można pójść na szybki spacer po jednym z najpiękniejszych parków, aby oczyścić umysł, a może po prostu przespacerować się z kolegą z biura. Fakt, że do budynku możemy dojechać metrem z dowolnego miejsca w Warszawie, jest kluczowy, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekty środowiskowe. Dodatkowo, wokoło jest ogromny wybór różnorodnych restauracji, kawiarni, sklepów. I wreszcie sam budynek i jego projekt. Wszystkich zachęcam do uważnego przyjrzenia się oryginalnej fasadzie, którą zaprojektowali światowej klasy architekci Arquitectonica. Czemu jest taka wyjątkowa ? Otóż żaden kwadrat na elewacji nie jest taki sam! Na koniec zapierający dech w piersiach widok na Warszawę z pięter biurowych – każdy, kto odwiedza budynek, mówi że jest to niepowtarzalny widok, jakiego nie ma z żadnego innego biurowca w Warszawie.

MW: Central Point posiada wiele rozwiązań ekologicznych – opowiesz o nich nieco więcej ?

RA: Aspekty ekologiczne były jednym z najważniejszych fundamentów w procesie budowy Central Point. Nasz budynek oferuje dostęp do naturalnego światła na wszystkich piętrach, z każdej strony, co pozwala zmniejszyć zużycie energii. Dodatkowo, w częściach wspólnych zainstalowaliśmy oświetlenie LED oraz czujniki ruchu, które również pomagają generować oszczędności. Nasi najemcy mają także dostęp do pełnej infrastruktury rowerowej – stojaki, szafki, prysznice – dzięki czemu bez problemu mogą dojeżdżać do pracy rowerem. Co więcej, wokół Central Point jest mnóstwo ścieżek rowerowych. A dzięki tej dogodnej lokalizacji pod względem komunikacji miejskiej, najemcy, szczególnie dbający o środowisko, mogą się tu szybko dostać z dowolnej części miasta, a także z przedmieść. Dodatkowo, możemy pochwalić się certyfikatem BREEAM Excellent. Jak widać, jest to suma małych rzeczy, które mają jednak duże znaczenie dla środowiska.

MW: W czasach kiedy home office stał się dość popularnym modelem pracy, pracodawcy muszą włożyć dużo wysiłku w to, aby zachęcić pracowników do powrótu do biur. Na jakie udogodnienia mogą liczyć najemcy w Central Point?

RA: Rzeczywiście, dla nas jako właściciela budynku jest to dość trudny czas, aby zachęcić ludzi do przychodzenia do biura. Jednak dzięki temu, że Central Point nie jest ogromnym budynkiem, możemy stworzyć tutaj dość kameralne, bezpieczne środowisko pracy. Budynek został zaprojektowany z myślą o ludziach. Zaczynając od holu głównego – obecnie pracujemy nad projketem lobby, które zostanie uzupełnione o kawiarnię i część wypoczynkową. Przywiązujemy również dużą uwagę do wyposażenia powierzchni biurowych i tworzenia przestrzeni, w których najemcy będą się czuli po prostu komfortowo. Jesteśmy przekonani, że te przestrzenie będą wspierać efektywność pracy, kreatywność i zapewnią poczucie przebywania w miłym i przyjaznym miejscu. Mając na uwadze, że jesteśmy teraz świadkami dużych zmian na rynku pracy, gdzie nowe pokolenie ma znacznie wyższe oczekiwania, naszym celem jest osiągnięcie zrównoważonego połączenia kameralności i tożsamości naszych najemców.

MW: Central Point to nie jedyny projekt Immobel w Polsce. Jakimi inwestycjami możecie się jeszcze pochwalić ?

RA: Obecnie pracujemy nad kilkunastoma projketami, ale nie chcę zdradzać szczegółów. Mogę jedynie powiedzieć, że każdy projekt, nad którym pracuje Immobel, jest bardzo starannie dobierany. Podobnie jak w przypadku Central Point i wielu innych projektów, które zrealizowaliśmy, wierzymy w tworzenie obiektów wzmacniających tkankę miejską. Jednym z takich przedsięwzięć jest nasz największy do tej pory projekt w Polsce – Granaria w Gdańsku. To wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie potrzeby nowoczesnego europejskiego miasta z poszanowaniem jego dziedzictwa i bogatej historii. To kompleksowa koncepcja urbanistyczna, w której znajdą się apartamenty, obiekty handlowo-usługowe, garaż podziemny oraz nowoczesny hotel z licznymi salami konferencyjnymi. Dopełnieniem projektu będzie ogólnodostępny plac i nowa kładka dla pieszych, łącząca go z centrum miasta. Nic dziwnego, że zostaliśmy dumnymi zwycięzcami nagrody MIPIM The Best Urban Project 2020!

MW: Na koniec, opowiedz nam, jak spędzasz wolny czas po pracy ? Co najbardziej lubisz robić ?

RA: To chyba najproste pytanie. Mam wspaniałą rodzinę – żonę Ewę i wspaniałych synów. Generalnie jestem człowiekiem rodzinnym i spędzanie czasu z rodziną sprawia mi wiele przyjemności. Moja rodzina to bez wątpienia mój największy sukces! Uwielbiamy podróżować razem, a ostatnio jednym z naszych ulubionych miejsc jest Portugalia! Poza tym mam pewne wady, którymi są… dobre jedzenie i kieliszek świetnego wina… no może dwa.

MW: Dziękuję za rozmowę.

RA: Dziękuję!

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*