Ponad 1.000 pracowników zajmie trzy kondygnacje zaprojektowane, by integrować i inspirować. Dream Space Warsaw powstało na powierzchni 7 200 mkw., zajmą ją pracownicy z dwóch dotychczasowych warszawskich biur ING Hubs Poland, spółki z Grupy ING, która wspiera globalne procesy operacyjne, technologiczne, z obszaru przeciwdziałania przestępczości finansowej i zarządzania ryzykiem. Za strategię, wybór lokalizacji, badanie potrzeb organizacji, propozycję rozwiązań dostosowanych do jej specyfiki oraz doradztwo techniczne odpowiadało JLL.
W ciągu ostatnich sześciu lat warszawski zespół ING Hubs Poland znacząco się rozwinął – od kilkudziesięciu pracowników w 2019 roku do ponad 1000 specjalistów w br. Nowa siedziba firmy, zaprojektowana zgodnie z najnowocześniejszymi trendami organizacji pracy, zapewnia pracownikom firmy optymalne warunki do realizacji zadań, budowania relacji i rozwoju.
W jedności siła (i komfort)
Pracownicy ING Hubs Poland mają do dyspozycji m. in. patio, Gravity Point – otwartą, wielofunkcyjną przestrzeń o powierzchni ponad 1000 mkw., a także pokoje do codziennej pracy, relaksu oraz strefy ciszy.
– „Nasze nowe biuro to miejsce, które łączy funkcjonalność i komfort, inspiruje nowoczesnym designem z elementami nawiązującymi do historii lokalizacji, wzbogaconym o dzieła z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, zachęca do spędzania czasu w gronie współpracowników. Chcemy, aby nasze zespoły czuły się tutaj dobrze i chętnie z niego korzystały. Zaprojektowaliśmy je tak, aby sprostać różnym potrzebom. Mamy miejsca, gdzie zespoły mogą siedzieć razem na wygodnych meblach, spędzać czas w ciszy – koncentrując się, współpracować przy dużym stole, siedzieć przy biurku w otwartej przestrzeni lub w sali szkoleniowej. Mamy też przestrzenie do pracy indywidualnej, zarówno niewielkie salki, jak i tzw. budki telefoniczne. Jest też specjalny pokój do pracy z dzieckiem, w razie potrzeby przyjścia do biura z maluchem, czy przestrzeń, w której pracownicy mogą oddać się praktykom medytacyjnym lub religijnym. Przestrzenie są dostosowane do różnych potrzeb, wszystkie wyposażone w najwyższej jakości urządzenia. Dlatego z dumą nazywamy nasze biura „Dream Space” czyli biurami marzeń, bo właśnie takie są.” – mówi Magdalena Domagała, Real Estate and Project Manager of Dream Space Warsaw.
Wybór The FORM na nową siedzibę ING Hubs Poland zarekomendowali eksperci JLL. Oddany do użytku pod koniec 2024 roku, biurowiec ten wyróżnia się unikalnym podejściem do architektury, funkcjonalności i zrównoważonego rozwoju, łącząc innowacyjne rozwiązania technologiczne z komfortem użytkowników i otwartą przestrzenią sprzyjającą integracji.

Jednym z kluczowych celów projektu było połączenie zespołów z dwóch warszawskich lokalizacji ING Hubs Poland. Nowa przestrzeń miała nie tylko spełniać najwyższe standardy funkcjonalności, ale także w pełni zintegrować zróżnicowaną społeczność pracowników firmy. Inspiracją dla jej kształtu była centrala ING w Amsterdamie. The FORM wyróżnia się doskonałą lokalizacją w biznesowym sercu Warszawy, butikowym charakterem, nowoczesnym designem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, dlatego też po szczegółowym poznaniu potrzeb firmy, zarekomendowaliśmy jego wybór na nową siedzibę. Szczególną rolę w tym procesie odegrały również aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym wykorzystanie energii odnawialnej oraz wdrożenie ekologicznych rozwiązań wspierających minimalizację śladu węglowego.
W ramach prac nad projektem biura, eksperci JLL wspólnie z ING zbadali szczegółowo potrzeby organizacji oraz jej wcześniejsze doświadczenia.

Bazując na szczegółowej analizie, zaprojektowaliśmy rozwiązania dostosowane do unikalnych potrzeb organizacji. Znaczącym elementem tej koncepcji jest „Gravity Point” - innowacyjna, otwarta przestrzeń sprzyjająca współpracy. Projekt ING Hubs Dream Space Warsaw skupia się na komforcie pracy swoich użytkowników, m.in. zostały wdrożone zaawansowane systemy optymalizacji akustycznej w strefie pracy, a miejsca spotkań zostały strategicznie rozmieszczone na całej powierzchni biura. Stworzyliśmy dedykowane obszary wspierające wymianę wiedzy, koncentrację oraz kreatywność. Ponadto, wewnętrzne klatki schodowe nie tylko zachęcają do ruchu i promują interakcje między pracownikami, ale także przyczyniają się do zrównoważonego wykorzystania infrastruktury budynku.
Projektowanie XXI wieku z szacunkiem dla historii
Warszawski biurowiec The FORM to przykład przyszłościowego podejścia do projektowania biurowców, łączącego nowoczesny design, funkcjonalność oraz odpowiedzialność za środowisko.

Przy wyborze właściwej lokalizacji kluczowe dla ING Hubs Poland było, aby obiekt umożliwiał stworzenie w pełni innowacyjnej przestrzeni biurowej, zgodnej ze strategią ESG firmy. The FORM doskonale odpowiada na tę potrzebę - budynek korzysta w 100% z energii odnawialnej, a także oferuje systemy oszczędzania wody i optymalizacji zużycia energii. Jego architektura zapewnia dostęp do dużej ilości naturalnego światła, a otoczenie już wkrótce wzbogacą zielone przestrzenie i park miejski.
Lokalizacja The FORM w centrum Warszawy zapewnia dogodny dostęp do transportu publicznego (w tym metra), a także restauracji, kawiarni i punktów usługowych.
Budynek wyrósł na terenie dawnego Domu Słowa Polskiego, jednego z najważniejszych ośrodków poligraficznych w powojennej Polsce. Nowa inwestycja, choć całkowicie zmieniła charakter tego miejsca, zachowała ducha kreatywności i wymiany myśli. The FORM wyraźnie nawiązuje do przeszłości – zarówno w architekturze, jak i w koncepcji przestrzeni.