Instytucje publiczne poszukują nowoczesnych biur

Czy polskie jednostki administracji publicznej idą z duchem czasu? Okazuje się, że coraz więcej z nich tak – w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba instytucji należących do skarbu państwa, które zdecydowały się na wynajem powierzchni w nowoczesnych biurowcach.

Wzrasta zainteresowanie instytucji rządowych i samorządowych nowoczesnymi przestrzeniami biurowymi. W ciągu ostatnich pięciu lat, w samej Warszawie, najemcy reprezentujący sektor publiczny podpisali umowy na 260 000 mkw. Eksperci JLL spodziewają się nasilenia tego trendu w kolejnych latach. Tym bardziej, że dla obu stron, zarówno dla deweloperów i właścicieli obiektów biurowych, jak i samych najemców z sektora publicznego to sytuacja win – win. Ci pierwsi są bardzo otwarci na współpracę z instytucjami publicznymi, bo zapewniają one stabilne dochody z tytułu wynajmu przestrzeni biurowej – gwarantem płatności jest tu w końcu państwo. Natomiast, urzędy przenosząc swoje siedziby z przestarzałych gmachów do nowych, funkcjonalnych biurowców, generują oszczędności i tworzą lepszą atmosferę pracy.

Biuro dla urzędnika

Wygodne, przyjazne, efektywne i nowoczesne – niestety nie tak wyobrażamy sobie polskie urzędy. Większość tradycyjnych biur i gmachów, które należą do jednostek administracji publicznej, była projektowana i budowana nawet kilkadziesiąt lat temu. Często są to również budynki adaptowane do funkcji, którą mają spełniać i w związku z tym nie są one dostosowane do obecnych wymogów oraz standardów rynkowych. Co widzimy, kiedy przypominamy sobie swoją ostatnią wizytę w urzędzie? Ogromne korytarze i dużą liczbę małych pokojów lub odwrotnie – źle zaprojektowane wąskie przejścia, w których tłoczymy się razem z innymi petentami.

Tomasz Trzósło

W nowych biurowcach powierzchnia jest po prostu o wiele bardziej efektywna – jest projektowana z myślą o ich przeznaczeniu i potrzebach najemców, jak również osób odwiedzających. Pod uwagę brana jest nie tylko liczba pracowników, ale i liczba potencjalnych gości, ścieżka, którą pokonują, aby załatwić daną sprawę, czy w końcu czas, który spędzają w danej części biura. W konsekwencji w nowoczesnych budynkach urzędy mogą świetnie rozplanować wszystkie potrzebne funkcje na o wiele mniejszej całkowitej powierzchni.

Tomasz Trzósło

Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Projektowanie przestrzeni biurowej na podstawie rzeczywistych potrzeb najemców zapewnia nie tylko wysoką funkcjonalność biura, ale również optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

„Dodatkowo standard jest dużo wyższy. Nie chodzi tu tylko o wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim o kwestię wentylacji, chłodzenia, czy doświetlenia, które przekładają się zarówno na obniżenie kosztów eksploatacji, jak i znaczną poprawę komfortu pracy. Nowoczesne biurowce idealnie odpowiadają również na rosnące potrzeby pracowników. Od pracodawców oczekujemy szeregu udogodnień i ciekawego designu, który sprawi, że z ochotą będziemy przychodzić do pracy. Pracownicy urzędów nie powinni być tu wyjątkiem”, dodaje Tomasz Trzósło.

Nowocześnie i oszczędnie

Skala ewentualnych, możliwych do wygenerowania oszczędności, jest kwestią indywidualną, która zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo nieefektywna jest obecna siedziba danego urzędu.

Tomasz Czuba

Wielu potencjalnych najemców nowoczesnych projektów biurowych obawia się o wysokość czynszu, który jest oczywiście wyższy, przeliczając go na metr kwadratowy. Jednak w ogólnym rozrachunku całkowite koszty wynajmu okazują się z reguły niższe, dzięki lepszej efektywności powierzchniowej, niższym kosztom eksploatacji oraz możliwości uzyskania przychodów ze sprzedaży obecnych siedzib, np. pod butikowe projekty mieszkaniowe.

Tomasz Czuba

Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL

Instytucje publiczne przenosząc się do nowszych budynków mogą więc wygenerować oszczędności,  jednocześnie dając pracownikom lepsze środowisko pracy, a budżet Państwa lub samorządu może nie tylko generować bieżące oszczędności, ale i dodatkowo być zasilony ewentualnym przychodem ze sprzedaży starszych budynków deweloperom.

Największe wybrane umowy najmu zrealizowane przez jednostki administracji publicznej w Warszawie w latach 2014 – 2019

 

Instytucja

Powierzchnia (mkw.)

Inwestycja

Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa

17 500

Poleczki Park

Polskie Koleje Państwowe

15 000

West Station

Komisja Nadzoru Finansowego

14 800

Piękna 2.0

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju

10 300

CEDET

Agencja Rynku Rolnego

9 800

Karolkowa Business Park

Gaz-System

9 200

Cristal Park

Urząd Komunikacji Elektronicznej

8 100

G9

Zarząd Transportu Miejskiego

7 300

JM Tower

Źródło: JLL, 2019

„Sektor publiczny może w istotny sposób podtrzymać potencjał popytowy na powierzchnie biurowe, zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych, szczególnie jeśli urzędy centralne rzeczywiście byłyby rozlokowywane poza Warszawą, jak zapowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Oprócz możliwych oszczędności kosztowych dla urzędów i instytucji publicznych, jest to również dodatkowa szansa na podtrzymanie tempa wzrostu PKB w Polsce poprzez generowanie popytu na powierzchnie biurowe i przez to pośrednio wspieranie koniunktury sektora budowlanego i deweloperskiego w kraju”, podsumowuje Tomasz Trzósło.

 

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*