Rynek biurowy w Warszawie rośnie i liczy na więcej

Atrakcyjność inwestycyjna Warszawy wciąż się zwiększa. Rezultatem jest wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe oraz duża aktywność deweloperska.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2017 r.

W ostatnim czasie znane instytucje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, agencje Fitch i Moody’s, czy Goldman Sachs znacznie podniosły swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB Polski. Potwierdza to silną pozycję kraju i Warszawy oraz zwiększa atrakcyjność stolicy w oczach inwestorów.

Popyt

Anna Młyniec

Dynamiczny rozwój Warszawy, która jest dziś jednym z kluczowych ośrodków finansowych w Europie, wpływa na ciągłe umacnianie się tutejszego rynku biurowego. W okresie od stycznia do września tego roku popyt brutto w stolicy wyniósł blisko 590 000 mkw., co stanowi 78% łącznego zapotrzebowania z 2016. Dodatkowo, do końca roku pojawią się duże transakcje najmu, dzięki czemu spodziewany wynik za cały 2017 r. będzie bardzo dobry.

Anna Młyniec

Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL

Największe umowy najmu w Warszawie, I – III kwartał 2017

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Millennium Bank (odnowienie) Harmony Office Centre 18 300
City Service Center Poland (przednajem) Generation Park X 13 600
Alior Bank (odnowienie & ekspansja) Łopuszańska Business Park B 13 400
AstraZeneca (odnowienie & ekspansja) Postępu 14 13 200

Źródło: JLL, PORF, 2017

Podaż

Wolumen nowej podaży w tym roku jest znacznie niższy niż w 2016 r. Do tej pory do użytku oddano prawie 205 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie, z czego nieco ponad 73 500 mkw. w III kwartale. Kolejne 80 000 mkw. może trafić na rynek stołeczny do końca roku, z czego prawie połowa jest już zabezpieczona umowami przednajmu. W 2018 r. spodziewany jest dalszy spadek wolumenu nowej podaży.  

Mateusz Polkowski

Zwróćmy jednak uwagę na to, że obecnie w budowie pozostaje ok. 770 000 mkw. biur co znajdzie swoje odzwierciedlenie we wzroście wolumenu nowej powierzchni w latach 2019-2020. Jest to konsekwencja realizacji szeregu dużych projektów, takich jak Varso Tower, The Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower, które wymagają dłuższego czasu budowy. Te obiekty istotnie wpłyną na panoramę miasta i rozwój warszawskiego rynku biurowego.

Mateusz Polkowski

Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Największe budynki biurowe oddane do użytku w okresie I – III kw. 2017

Budynek Deweloper Powierzchnia (mkw.)
Business Garden 3 - 7 Vastint 54 800
West Station II HB Reavis 35 000
D48 Penta Investments 23 400

Źródło: JLL, PORF, 2017

Pustostany i czynsze

Okres od stycznia do września oznaczał systematyczny spadek poziomu pustostanów w Warszawie, który obecnie wynosi 12,9%. W obszarach centralnych kształtuje się on na poziomie ok. 11%, co jest najniższym wynikiem od 2013 r., natomiast poza centrum - 14%.

„Spadek poziomu pustostanów jest efektem umiarkowanego wolumenu nowej podaży i silnego popytu, szczególnie wejść nowych podmiotów przy równoległym, organicznym wzroście firm już obecnych w Warszawie. Spodziewamy się, że ten trend powinien utrzymać się również w nadchodzącym roku”, dodaje Mateusz Polkowski.

Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*