Rozwój technologii i przyspieszona ewolucja sposobu pracy, która nastąpiła w ostatnich czterech latach, spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca, w którym pracujemy. Pracownicy oczekują większej elastycznościi autonomii w tym jak i gdzie pracują, a pracodawcy starają się znaleźć optymalną równowagę pomiędzy wydajnością i spełnieniem tych oczekiwań. Dlatego też praca hybrydowa i powrót pracowników do biur stały się tematem gorących dyskusji w dzisiejszym świecie biznesu.
W naszym raporcie o tym jak Polacy wracają do biur opieramy się na wynikach ankiet przeprowadzonych wśród ponad 1000 pracowników biurowych z największych polskich ośrodków miejskich, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice i Łódź. Wspieraliśmy się również globalnym badaniem JLL, w którym udział wzięło ponad 200 osób decyzyjnych z międzynarodowych korporacji oraz ponad 20 000 pracowników biur z całego świata.
Efektem naszej pracy jest poniższy raport, w którym zderzyliśmy ze sobą oczekiwania pracodawców jak i pracowników, a przede wszystkim skupiliśmy się na pokazaniu, w jakim stopniu pracownicy różnych branż powrócili dzisiaj do biur, jakie są równice w podejściu do pracy z biura wśród różnych pokoleń i staraliśmy się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Wśród nich znalazły się m.in. te dotyczące tego, dla kogo mamy dziś projektować biura, jak oczekiwania pracodawców będą przekładały się na podeście pracowników do pracy hybrydowej, w jakim wymiarze firmy będą pracowaćw przyszłości i jak cała rewolucja w biurach będzie przekładać się na ich przyszłość.