Informacje o mieście
Wrocław, zamieszkany przez 634 500 ludzi, jest czwartym największym miastem w Polsce. Miasto charakteryzuje się unikalnym położeniem – jest ulokowane na kilku wyspach połączonych między sobą ponad stu mostami (często o mieście mówi się jako o „Wenecji Północy”) – w strategicznym punkcie między Pragą, Warszawą a Berlinem. Do każdego z tych miast można dotrzeć z Wrocławia samochodem w ok. 3,5 godziny. Miasto może się również pochwalić dobrze rozwiniętą siecią połączeń kolejowych i lotniczych (otwarty w 2012 roku nowy terminal obsługuje ok. 40 nowych kierunków).
Duża liczba osób w wieku produkcyjnym oraz rosnący poziom edukacji wśród mieszkańców wskazują na ogromny potencjał ludzki drzemiący w mieście i tutejszym rynku pracy. Wrocław jest jednym z trzech największych ośrodków akademickich w Polsce. W mieście działa ponad 20 uniwersytetów oraz instytucji szkolnictwa wyższego. Dodatkowo, Wrocław posiada największą, zaraz po Krakowie, liczbę studentów kierunków IT w Polsce.
W rezultacie, Wrocław stał się największym centrum R&D w Polsce i charakteryzuje się ciągle rosnącą liczbą inwestycji opartych na wiedzy. Obecność niemal 20 firm z oddziałami R&D (np. Atos, Diehl Controls, Dolby Laboratories, Hamilton Sundstrand, Nokia, Opera Software ASA, QAD, Tieto, Viessman, Wabco i Whirlpool), kilku niezależnych centrów R&D, w tym czołowego Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Wrocławskiego Centrum Akademickiego (pierwszej w Polsce platformy współpracy pomiędzy samorządem a instytucjami szkolnictwa wyższego), a także szeroki potencjał badawczy Politechniki Wrocławskiej tworzą dogodną bazę dla zaawansowanych prac badawczych i innowacji w dziedzinie IT, biotechnologii, nanotechnologii, inżynierii i medycyny. Miasto stało się również wiodącą lokalizacją dla jednostek KPO (Knowledge Process Outsourcing) w Polsce przyciągając centra należące do firm takich jak Crisil Irevna, Credit Suisse, Hewlett-Packard czy McKinsey & Company.
Wrocław jest jednym z najstarszych, i ze względu na swoją wielokulturową przeszłość, najbardziej kosmopolitycznych miast w Polsce. Wrocław stał się gospodarzem wielu wydarzeń o międzynarodowej renomie (takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG oraz Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans), a także jest uznawany za ważne centrum kulturowe zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Odzwierciedleniem tego uznania był otrzymany w 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Co więcej, miasto znalazło się w wielu prestiżowych, światowych rankingach ekonomicznych i społecznych. Wrocław zajął 9 miejsce w kategorii wschodzących miast w rankingu fDi intelligence (Financial Times) Global Cities of Future 2016/2017, 58 miejsce w rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations w 2016 roku oraz 99 w rankingu Mercer 2016 Quality of Living (w rankingu Warszawa zajęła miejsce 79).
Wrocław jest trzecim największym rynkiem biurowym w Polsce (plasując się za Warszawą i Krakowem) oferującym ok. 670 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Już od samego początku rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce po 2000 roku, Wrocław zawsze plasował się na krótkie liście dla firm z branży BPO/SSC szukających efektywnych kosztowo lokalizacji z odpowiednim zapleczem dla obsługi procesów z zakresu nearshoringu i offshoringu. Z biegiem czasu we Wrocławiu rozwinęła się duża liczba centrów usług dla biznesu, których znakomite wyniki doprowadziły do poszerzenia wykonywanych operacji oraz zachęciły innych do inwestowania w mieście. To z kolei przyczyniło się do dynamicznego rozwoju wrocławskiego rynku biurowego.
Podaż zarówno istniejącej powierzchni biurowej, jak i tej w budowie wskazuje na silną koncentrację w centralnych częściach miasta. Poza centrum, rynek dynamicznie rozwija się także na zachodzie, szczególnie w okolicach ulic Strzegomskiej i Legnickiej, np. w kierunku lotniska.