Informacje o mieście
Łódź, zamieszkana przez 706 000 osób, jest po Warszawie i Krakowie trzecim największym miastem w Polsce. Położenie miasta w samym centrum kraju, w odległości ok. 130 km w kierunku południowo-zachodnim od stolicy, w połączeniu z rozwiniętą infrastrukturą transportową, duży potencjał gospodarczy określa koncepcję wprowadzenia w życie koncepcji duoplis Warszawa-Łódź. Po otwarciu autostrady A2, podróż samochodem pomiędzy dwoma miastami zajmuje ok. półtorej godziny. Co więcej, modernizacja linii kolejowych skróci czas podróży pociągiem do ok. 70 minut.
Od wczesnych lat 90-tych XX wieku i upadku wielu zakładów państwowych, lokalne władze z powodzeniem budują markę Łodzi jako miasta innowacyjnego (Łódź zajęła pierwsze miejsce w kategorii Eastern European City for FDI strategy w rankingu fDi Polish cities of the future 2015/16).
Dostęp do wykwalifikowanych kadr, a zarazem atrakcyjne koszty pracy (średnie miesięczne wynagrodzenie w mieście nie przekracza średniej krajowej) oraz polepszający się klimat inwestycyjny sprawiły, że coraz więcej firm z sektora IT, usług dla biznesu oraz produkcji decyduje się na uruchomienie w Łodzi swoich siedzib lub rozwija swoje już istniejące struktury w mieście. W Łodzi działają takie marki jak m.in. Dell, Fujitsu Technology Solutions, Hewlett-Packard, Infosys, Sii, Veolia (branża IT, sektor usług dla biznesu), ABB, BSH, Indesit (sektor produkcyjny), jak również DHL czy TNT (usługi logistyczne).
Dzięki działalności Akademii Sztuk Pięknych, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, a także Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Łódź stała się ośrodkiem przemysłów kreatywnych, m. in. mody, projektowania, architektury oraz produkcji filmowej. Prestiżowe festiwale filmowe, fotograficzne i festiwale mody (np. FashionPhilosophy Fashion Week Poland oraz Łódź Design Festival) stanowią wyróżniający się element łódzkiej sfery kulturalnej. Na unikalny, poprzemysłowy charakter miasta składa się wiele monumentalnych budynków pofabrycznych, z których wiele przekształcono na nowoczesne lofty, biura, projekty handlowe, hotele i budynki użyteczności publicznej (np. centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura, EC1 Łódź, Art_Inkubator czy OFF Piotrkowska).
Najbardziej kompleksowym projektem w budowie jest Nowe Centrum Łodzi. Jest to projekt rewitalizacji centrum miasta – na terenie ponad 90 ha planowany jest szereg inwestycji kulturalnych oraz komercyjnych, które mają być oddawane do użytku etapami do roku 2035. Kluczowym elementem tego projektu jest realizacja dworca kolejowego Łódź Fabryczna, który po zakończeniu stanie się jednym z najnowocześniejszych multimodalnych węzłów komunikacyjnych w Europie (docelowa ilość obsługiwanych dziennie pasażerów to 200 000).
Łódź oferuje łącznie 305 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i jest pod tym względem najmniej rozwiniętym rynkiem spośród siedmiu głównych polskich aglomeracji. Pomiędzy rokiem 2010 a 2014 łódzki rynek rejestrował bardzo ograniczoną nową podaż. Ostrożność deweloperów biurowych była efektem kryzysu gospodarczego z lat 2008/2009.
Firmy poszukujące biur do wynajęcia w Łodzi mają do dyspozycji szeroki wachlarz lokalizacji i standardów, które można dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa. W mieście dostępne są zarówno nowoczesne biurowce, jak i odrestaurowane budynki zabytkowe.
Biura w Łodzi oferują liczne udogodnienia, takie jak sale konferencyjne, centra fitness czy restauracje. Atrakcyjne ceny najmu przyciągają coraz więcej inwestorów, co dodatkowo stymuluje rozwój sektora w mieście. Powierzchnie biurowe w Łodzi położone są w różnorodnych dzielnicach, takich jak Śródmieście czy Widzew. Polesie przyciąga firmy zainteresowane nowoczesnymi przestrzeniami w rozwijającej się części miasta. Górna to z kolei rozwiązanie dla osób ceniących dogodny dojazd i bliskość terenów zielonych w pobliżu biur do wynajęcia w Łodzi.
Rosnące zainteresowanie biurami na wynajem w Łodzi przekłada się na wzrost podaży w budownictwie. W budowie znajduje się ponad 90 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi niemal jedną trzecią istniejących zasobów miasta. Jeśli plany deweloperów zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem, łódzki rynek biurowy urośnie początkowo o 46 000 mkw., a nawet do 58 000 mkw. Ponad 55% powstającej powierzchni w budowie jest zabezpieczone umowami przednajmu.
Główną lokalizacją dla projektów biurowych pozostaje centrum miasta.