Firmy z rynku nieruchomości zrzucają na wiosnę zbędne kilowaty

Deweloperzy, doradcy do spraw nieruchomości oraz międzynarodowa firma zarządzania odpadami, recyklingu i usług środowiskowych, po raz trzeci organizują akcję „Zrzuć Zbędne Kilowaty”.

W dniach 13-23 kwietnia 2015 roku z inicjatywy sześciu międzynarodowych firm (DTZ, JLL, Knight Frank, Kulczyk Silverstein Properties, Skanska i Stena Recycling), zostanie przeprowadzona akcja Zrzuć Zbędne Kilowaty, w ramach której, w wybranych budynkach biurowych i magazynowych, będą zbierane elektroodpady. Celem akcji jest propagowanie postaw pro-ekologicznych wśród pracowników obiektów komercyjnych, a także wsparcie wybranej inicjatywy charytatywnej.

Zbiórka elektroodpadów (zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego) rozpocznie się w poniedziałek, 13 kwietnia i będzie trwała 10 dni. W budynkach na terenie Warszawy, Katowic, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia oraz Krakowa zostaną wystawione specjalne kontenery, a pracownicy obiektów biorących udział w akcji będą mieli okazję pozbycia się elektrośmieci (e-odpadów). Środki pozyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane na rzecz domu dziecka Nasz Dom im. Maryny Falskiej w Warszawie. Akcja Zrzuć Zbędne Kilowaty organizowana jest po raz trzeci. W roku 2013 firmy-organizatorzy wspierali organizację WWF, w zeszłym roku przekazano fundusze na rzecz fundacji Synapsis.

Aleksandra Surdykowska, koordynator PR i Marketingu z firmy Stena Recycling, powiedziała: „W naszej akcji będziemy zbierać sprzęt małogabarytowy, a przede wszystkim komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, i inne podobne sprzęty zasilane prądem lub na baterie. Ale także zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy, gry video, gry kieszonkowe. Technologia komputerowa i elektronika rozwijają się bardzo dynamicznie, co oznacza, że produkty elektroniczne szybko stają się przestarzałe i należy je wymienić. Podobnie dzieje się z telefonami komórkowymi i sprzętem gospodarstwa domowego. Wszystkie rodzaje odpadów elektronicznych poddane recyklingowi w prawidłowy sposób, stanowią cenne zasoby do powtórnego wykorzystania.

W 2014 roku w ramach inicjatywy Zrzuć Zbędne Kilowaty, firmy z branży nieruchomości zebrały ponad 9 000 kg elektroodpadów, o 500 kilogramów więcej niż rok wcześniej.

Beata Jońska, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w Kulczyk Silverstein Properties powiedziała: „Niewiele osób wie, co zrobić ze starymi i zużytymi bateriami, żarówkami i sprzętami elektrycznymi. Najczęściej lądują one w koszach na śmieci albo są wystawiane na ulice. Coraz częściej można je spotkać w lasach. Wszelkie akcje pokazujące w jaki sposób postępować z elektrośmieciami są bardzo potrzebne. Co ogromnie cieszy, wartością dodaną tej akcji jest umiejętne łączenie pomocy środowisku ze zbiórką funduszy na wakacje dzieci z domu dziecka Nasz Dom im. Maryny Falskiej w Warszawie.

Paweł Paśnikowski, Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju, Skanska CDE powiedział: „Nasza akcja ma na celu uświadomienie firmom i pracownikom jak ważna jest odpowiednia segregacja elekroodpadów. Stwarzamy okazję do łatwego  pozbycia się starych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego gdzie i w jaki sposób należy takie przedmioty składować, wyrzucać i kto może je utylizować”

 

Dlaczego elektrośmieci szkodzą?

Ewelina Karpińska, Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie JLL, powiedziała: ”Wyrzucając elektrośmieci do zwykłego śmietnika nie tylko łamiemy prawo, ale przede wszystkim stwarzamy zagrożenie dla środowiska. Segregacja elektrośmieci, przetworzenie i unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych chroni nasze środowisko. Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie ludzi i zwierząt niebezpiecznymi substancjami zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.”

Dr Zuzanna Paciorkiewicz, dyrektor w Zespole Zarządzania Nieruchomościami (pow. biurowe i magazynowe), DTZ powiedziała: „Po raz kolejny biorąc udział w akcji promujemy i przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń i zwiększenia stopnia odzysku surowców wtórnych. Szczególnie jest to ważne właśnie w kontekście elektrośmieci, które również mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie dla środowiska. Zachęcamy do pozbycia się rzeczy zbędnych, aby stworzyć wokół siebie przyjazną przestrzeń, która stymuluje do kreatywności.”

Marcin Skierkowski, Technical Manager w Knight Frank, specjalizujący się w przeprowadzaniu procesów „zielonych” certyfikacji mówi: „Właściciele i zarządcy budynków przykładają coraz większą wagę do tego, aby rozwiązania wprowadzane do budynków były jak najbardziej przyjazne środowisku. Potwierdzeniem ich stosowania są „zielone” certyfikaty, w których uzyskaniu wspieramy właścicieli zarządzanych budynków. Ponadto promujemy proekologiczne działania, takie jak akcja „Zrzuć Zbędne Kilowaty”. Dzięki tej inicjatywie wzrasta świadomość najemców, a elektroodpady trafiają we właściwe miejsce.”

 

Co znajduje się w elektrośmieciach?

Rtęć, związki bromu, kadm, PCB, R-12, azbest – to tylko niektóre niebezpieczne substancje, które znajdują się w elektroodpadach. Jeśli trafią do zbiorników wodnych, przenikną do gleby, a później do organizmu człowieka, czy zwierząt, mogą wywołać zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, problemy neurologiczne czy zmiany nowotworowe.

W związku z tym należy pamiętać, aby zużytych urządzeń nie wyrzucać do zwykłych pojemników. Trzeba je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą one zostać poddane recyklingowi. Odzyskane surowce ze zużytego sprzętu mogą być wykorzystane do produkcji nowych rzeczy, np. tworzywo z obudowy lodówki może zostać przetopione na kołpaki, szklane drzwiczki od pralki można przerobić na naczynie żaroodporne, zaś materiały ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać np. do wytwarzania czajników.

Eurobuild, Facility Manager oraz Property News objęły patronat medialny nad akcją Zrzuć Zbędne Kilowaty.

Zrzuć zbędne kilowaty

Lista budynków, gdzie w dniach 13-23 kwietnia będą zbierane elektrośmieci:

Lp Company Building Name Address City
1. JLL Marynarska Business Park Taśmowa 7 Warszawa
2. JLL Europlex Puławska 17 Warszawa
3. JLL Atrium International Business Center Jana Pawła II 23 Warszawa
4. JLL Rondo 1 Rondo ONZ 1 Warszawa
5. JLL Irydion Powązkowska 44c Warszawa
6. JLL Lipowy Office Park Żwirki i Wigury 31 Warszawa
7. JLL Jasna 24 Jasna 24 Warszawa
8. JLL Piękna 68 Piękna 68 Warszawa
9. JLL Gdański Business Center Phase I Inflancka 4 i 4a Warszawa
10. JLL Atrium Plaza Jana Pawła II 29 Warszawa
11. JLL Atrium Centrum Jana Pawła II 27 Warszawa
12. JLL Wola Plaza Młynarska 8/12 Warszawa
13. JLL Saski Crescent Królewska 16 Warszawa
14. JLL Green Corner Chłodna 52/54 Warszawa
15. JLL Deloitte House Jana Pawła II 19 Warszawa
16. JLL Red Tower Piotrkowska 148/150 Łódź
17. JLL Millennium Plaza Sowińskiego 46 Katowice
18. JLL RB House Ratajczaka 19 Poznań
19. JLL Dwór Hamburski Wierzbięcice 1 Poznań
20. Skanska Malta House Baraniaka 6 Poznań
21. Skanska Kapelanka Kapelanka 42 Kraków
22. Skanska Atrium 1 Jana Pawła II 17 Warszawa
23. Knight Frank Cybernetyki Office Park - Helion Cybernetyki 7 Warszawa
24. Knight Frank Deloitte House Jana Pawła II 19 Warszawa
25. Knight Frank Kolmet Jana Olbrachta 94 Warszawa
26. Knight Frank Equator I Al. Jerozolimskie 94 Warszawa
27. Knight Frank Brama Zachodnia Al. Jerozolimskie 92 Warszawa
28. Knight Frank Bokserska Office Center Bokserska 66 Warszawa
29. Knight Frank Park Postępu Postępu 21 Warszawa
30. Knight Frank Wiśniowy Business Park C 1 Sierpnia 6A Warszawa
31. Knight Frank Wiśniowy Business Park D 1 Sierpnia 6 Warszawa
32. Knight Frank Wiśniowy Business Park E Iłżecka 26 Warszawa
33. Knight Frank Wiśniowy Business Park F Iłżecka 24 Warszawa
34. Knight Frank Antares Marynarska 11 Warszawa
35. Knight Frank North Gate Bonifraterska 17 Warszawa
36. Knight Frank Domaniewska Office Park - Alfa Domaniewska 50A Warszawa
37. Knight Frank Dom Beta Domaniewska 50B Warszawa
38. Knight Frank Mokotowska Square Mokotowska 49 Warszawa
39. Knight Frank Raiffeisen Business Center Piękna 20 Warszawa
40. Knight Frank Zaułek Piękna Piękna 18 Warszawa
41. Kulczyk Silverstien Properties Warta Tower Chmielna 85/87 Warszawa
42. Kulczyk Silverstien Properties Plac Małachowskiego Plac Małachowskiego 2 Warszawa
43. Kulczyk Silverstien Properties Stratos Office Center Ks. Skorupki 5 Warszawa
44. Kulczyk Silverstien Properties Ufficio Primo Wspólna 62 Warszawa
45. Kulczyk Silverstien Properties Krucza House Krucza 24/26 Warszawa
46. DTZ Libra Business Centre Daimlera 2 Warszawa
47. DTZ City Point Matuszewska 14 Warszawa
48. DTZ Athina Park Wybrzeże Gdyńskie 6A, 6B, 6C, 6D Warszawa
49. DTZ Trinity Park I Domaniewska 52 Warszawa
50. DTZ Nowy Dom Jabłkowskich Chmielna 19 Warszawa
51. DTZ Okopowa 56a Okopowa 56a Warszawa
52. DTZ Renaissance Plaza Kasprzaka 18/20 Warszawa
53. DTZ Arkońska Business Park A4 Arkońska 6/A4 Trójmiasto
54. DTZ BCB Business Park Azymutalna 9 Trójmiasto
55. DTZ Alfa Plaza Business Center Stefana Batorego 28-32 Trójmiasto
56. DTZ Legnicka Park Legnicka 55 Wrocław
57. DTZ Lumen Złota 59 Warszawa

 

O firmach

DTZ to globalny lider w zakresie usług na rynku nieruchomości. Firma dostarcza klientom biznesowym, najemcom powierzchni komercyjnych oraz inwestorom kompleksowych usług z zakresu nieruchomości, w skład których wchodzą: pośrednictwo w wynajmie powierzchni handlowych, biurowych i magazynowych, zintegrowane usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami, doradztwo w zakresie rynków kapitałowych, doradztwo inwestycyjne, wyceny, doradztwo inwestycyjno-budowlane. Dodatkowo, dzięki najwyższej jakości usług  z zakresu badań i doradztwa rynkowego, dostarczamy naszym klientom wiedzy na temat globalnych i lokalnych rynków. Prognozujemy rozwój sytuacji i trendy na rynkach, dzięki czemu zapewniamy naszym klientom wsparcie i  najlepsze rozwiązania długoterminowe. DTZ zatrudnia 28 000 osób, które pracują poprzez sieć 260 oddziałów zlokalizowanych na terenie 50 krajów. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.dtz.com

JLL jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. JLL zatrudnia 58 000 osób i obsługuje klientów w 80 krajach w ramach 230 oddziałów na całym świecie. Przychód firmy sięga 5,4 mld USD. Na rzecz klientów, JLL zarządza i świadczy usługi dla portfolio obiektów o łącznej powierzchni ok. 316 mln mkw. W 2014 r. firma zrealizowała na całym świecie transakcje o wartości 118 mld USD. LaSalle Investment Management (spółka w ramach grupy), zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 53,6 mld USD. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony www.jll.pl

Knight Frank Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy Knight Frank, wiodącego niezależnego doradcy w zakresie nieruchomości. W połączeniu z amerykańskim Newmark Grubb Knight Frank, grupa posiada sieć 370 biur w 55 krajach. Knight Frank Sp. z o.o. świadczy usługi między innymi z zakresu doradztwa deweloperskiego i inwestycyjnego, wycen nieruchomości, zarządzania nieruchomościami oraz wynajmu powierzchni komercyjnych. Polska sieć biur obejmuje Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Trójmiasto i Łódź. Więcej informacji na www.knightfrank.com.pl

Kulczyk Silverstein Properties - joint venture pomiędzy Kulczyk Real Estate Holding S.à r.l. (KREH) i Silverstein Properties, Inc. (SPI). KSP powstało w 2010r i zajmuje się budowaniem i pozyskiwaniem nieruchomości biurowych oraz handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Akcjonariusze KSP w swoim portfelu posiadają łącznie 3,25 milionów metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych, mieszkalnych i handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupa Skanska. Skanska jest jedną z wiodących światowych firm deweloperskich i budowlanych. Oferuje konkurencyjne rozwiązania najbardziej złożonych zadań. Specjaliści Skanska zarządzają całym procesem realizacji inwestycji – od pierwotnej koncepcji po gotowe obiekty komercyjne i mieszkaniowe oraz prowadzą projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wspólnie z klientami i partnerami firma planuje i buduje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a jej najważniejszym celem jest poprawa jakości życia. Dzięki temu zaangażowaniu Skanska uczestniczy w najciekawszych przedsięwzięciach naszych czasów. Pracuje przy 10 000 projektów na trzech kontynentach. Zatrudnia 60 000 pracowników w 10 wybranych krajach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie, w Szwecji. Przychód Skanska w 2013 roku wyniósł 136 mld SEK, ponad 14.5 mld EUR. Spółka Skanska AB jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych NASDAQ Stockholm. Więcej można przeczytać na www.skanska.com/projects

W Polsce Grupa Skanska zatrudnia ponad. 7,5 tysiąca osób w 4 spółkach: Skanska S.A., Skanska Property Poland, Skanska Residential Development Poland oraz Skanska Infrastructure Development. Skanska została uznana najcenniejszą firmą branży budowlano-deweloperskiej w kraju w rankingu „Rzeczpospolitej”. Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl

Stena Recycling działająca w strukturze Stena Recycling International, należy do Stena Metall Group, wiodącej międzynarodowej firmy oferującej kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami, recyklingu oraz usług środowiskowych. Stena odzyskuje i przetwarza wszystkie rodzaje odpadów: makulaturę, plastik, złom metali żelaznych i nieżelaznych oraz odpady niebezpieczne. Jest europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Polsce Stena Recycling działa od 2001 r. i posiada obecnie 15 lokalizacji na terenie całego kraju. Rocznie przetwarza 700 tys. odpadów pochodzących z działalności biznesowej i przemysłu. W 2012 roku Stena Recycling uruchomiła pierwszą stację recyklingu w Warszawie – STENA EkoStację, a w 2014 drugą w Swarzędzu. www.stenarecycling.pl; www.stenaekostacja.pl

 

Udostępnij artykuł

Formularz kontaktowy

Wybierz oddział

Wypełnij formularz

*
*
*
*